Късна драма с главен герой ВАР остави Испания пред Португалия

Аспас вкарва гола, който остави Испания на първото място в групата Снимка: Getty Images
Аспас вкарва гола, който остави Испания на първото място в групата

Испания завърши на първо място, а Португалия на второ в крайното класиране на група B на Световното първенство.

След голяма драма в последния кръг от групата испанците се спасиха от издънка и завършиха 2:2 с Мароко, а Португалия също не впечатли и изпусна победата срещу Иран - този мач завърши с краен резултат 1:1.

Така Испания и Португалия събраха по 5 т. начело на класирането, а отборът на Фернандо Йеро изпреварва съперника единствено благодарение на един вкаран гол повече.

Мачът на испанците започна с нерви между двата отбора и с изненадващ гол на Мароко в 13-ата минута.

Тогава Серхио Рамос и Андрес Иниеста не се разбраха при една топка в центъра, Халид Бутаиб я отне и сам срещу Де Хеа завърши между краката на вратаря за 1:0.

"Ла фурия роха" отговори само 5 минути по-късно с прекрасна комбинация между Иско, Диего Коща и Иниеста. Иско реализира със силен удар отблизо за 1:1.

Испания продължи да води играта, но пак се пропука в защита. В 24-ата минута Бутаиб отново остана сам срещу Де Хеа, но този път вратарят спечели двубоя между двамата.

След почивката мачът не се промени и испанците показаха нови колебания в отбрана. В 54-ата минута гредата спаси Де Хеа при чудесен удар с външен фалц на Амрабаат.

В 62-ата минута удар с глава на Иско отиваше във вратата, но защитник на Мароко изби малко пред голлинията. След това Пике стреля също с глава, но на сантиметри встрани от вратата.

В 81-ата минута поредна издънка на испанската защита позволи на Мароко да поведе за втори път. Резервата Ел Нейсири надскочи Пике и Рамос при центриране от корнер и с глава направи резултата 2:1.

Едва в 91-ата минута Испания се спаси от загуба, също с гол на резерва. Яго Аспас леко докосна топката след центриране на Карвахал и вкара във вратата. В началото голът не беше зачетен заради засада, но ВАР се намеси и попадението беше признато - 2:2.

В другия мач от групата Португалия играеше по-добре през първата част, но не създаваше чисти положения.

В самия край на полувремето обаче Куарешма се измъкна отдясно и с перфектен шут с външен фалц порази далечния ъгъл за 1:0.

В 51-ата минута всякаква интрига можеше да приключи, защото Кристиано Роналдо спечели дузпа за Португалия. Ситуацията беше преразгледана заради намеса на ВАР и повторенията показаха, че нарушение наистина има.

Роналдо обаче изпълни зле дузпата, Бейранванд хвана посоката му и спаси удара.

Десетина минути преди края изнервеният Роналдо удари с лакът съперник и реферът използва ВАР за да разгледа положението - а решението му беше да извади само жълт картон на португалската звезда.

В 92-ата минута след нова намеса на ВАР Иран получи дузпа за игра с ръка на Седрик Соареш. Ансарифард стреля неспасяемо от бялата точка и лиши Португалия от победата и от първото място в групата.

Дълбоко в добавеното време Тареми можеше да донесе пълен обрат за иранците, но не намери вратата от чиста позиция. Ако беше вкарал, Иран щеше да се класира напред вместо "мореплавателите".

Така Испания отива в елиминационния поток, който изглежда по-лесен и ще срещне Русия на 1/8-финал. Португалия ще се изправи срещу Уругвай.