Петте най-вълнуващи английски сблъсъка в Шампионската лига

Подхлъзването на Тери, което провали Челси във финала срещу Манчестър Юнайтед Снимка: Getty Images
Подхлъзването на Тери, което провали Челси във финала срещу Манчестър Юнайтед

Английските отбори могат да се похвалят със сериозни успехи в Шампионската лига през последното десетилетие.

Манчестър Юнайтед, Ливърпул, Челси и Арсенал са достигали до последната фаза на надпреварата. Освен това в не един и два случая те са се срещали помежду си.

Часове преди английския четвъртфинал в най-силния европейски клубен турнир между Челси и Манчестър Юнайтед сайтът Goal.com публикува материал с петте най-вълнуващи и драматични сблъсъка между грандовете от Острова.

Манчестър Юнайтед - Челси 1:1 (6:5 след дузпи), 21 май 2008

"Червените дяволи" вдигат трофея след победа над Челси с 6:5 при изпълнението на дузпи, след като редовното време и продълженията са завършили 1:1.

Съставът на Сър Алекс повежда в мача с попадение на Кристиано Роналдо с глава, но Франк Лампард по-късно изравнява.

"Сините" са по-близо до успеха в редовното време, като Дрогба удря страничната греда, но Юнайтед устисква равенството. По-късно в продълженията и Лампард нацелва стълба на Ван дер Саар.

Предимството минава на страната на "червените дяволи", когато Дрогба е изгонен заради посягане към Неманя Видич.

Нов гол обаче така и не пада, и се стига до "руска рулетка" под формата на изпълнение на дузпи.

Роналдо пропусна първи от бялата точка, което даде сериозно предимство на Челси. Джон Тери обаче се подхлъзва фатално при решителното изпълнение, което можеше да направи "сините" шампиони и праща топката в аут.

След това Ван дер Саар се превръща в герой за Манчестър Юнайтед, отразявайки изстрела на Анелка, като по този начин донася престижния трофей във витрината на "Олд Трафорд".

Челси - Ливърпул 4:4, 14 април 2009

Лондончани се класират за полуфинала с общ резултат 7:5, но след много тежки минути по време на епичния четвъртфинал. Челси е постигнал впечатляваща победа с 3:1 на "Анфийлд", но Ливърпул е отборът, който поема контрола в реванша на "Стамфорд Бридж" с две попадения на Фабио Аурелио от пряк свободен удар и Шаби Алонсо от дузпа.

Домакините се връщат в мача благодарение на грешка на Пепе Рейна и попадение на Дрогба, а малко по-късно и на защитника Алекс за 2:2. Франк Лампард пък прави обратът пълен и всичко изглежда приключило. Но не и за Ливърпул.

Два гола на Лукаш Лейва и Дирк Каут дават нови надежди на феновете на мърсисайдци, а класирането е само на един гол разстояние. В заключителните акорди на сблъсъка обаче Лампард бележи и успкоява трибуните, а мачът завършва 4:4.

Арсенал - Челси 1:2, 6 април 2004

Челси се класира за полуфинала в Шампионската лига благодарение на късен гол на Уейн Бридж. Първият мач на "Стамфорд Бридж" е завършил 1:1. а в реванша на "Хайбъри" Арсенал е тимът, който излиза напред в резултата благодарение на Хосе Антонио Рейес.

"Сините" обаче изравняват чрез Лампард, който е направил добавка при лошо избита от Леман топка при шут на Макелеле.

Кулминацията настъпа в 87-ата минута, когато Бридж остава сам в наказателното поле и бие покрай немския вратар.

Арсенал - Манчестър Юнайтед 1:3, 5 май 2009

Надеждите на "топчиите" са за първи трофей в Шампионската лига, макар че са загубили с 0:1 на "Олд Трафорд". Те обаче скоропостижно се изпаряват, след като "червените дяволи" нанизват два гола до 11-ата минута.

Първо Жи-Сунг Парк се възползва от фатална грешка на Гибс, а малко след това Роналдо вкара от около 35 метра от пряк свободен удар.

Отново португалецът вкарва за 3:0 срещу изпадналия в шок съперник, който все пак стига до почетен гол чрез Робин ван Перси от дузпа. Нарушението при наказателния удар е на Дарън Флетчър срещу Сеск Фабрегас, което коства скъпо на шотландеца - червен картон и неучастие на финала срещу Челси в Москва.

Ливърпул - Челси 1:0, 3 май 2005

Ливърпул и Челси са двата английски клуба, които най-често се срещат в Шампионската лига през последното десетилетие. Полуфиналът през 2005 година е паметен заради огромното напрежение и наелектризираната атмосфера по трибуните на "Анфийлд".

Първият мач е завършил без голове, но в реванша "червените" са тези, които излизат с едни гърди напред.

Малко след началото на срещата Милан Барош успява да прехвърли Чех, а притичалият Луис Гарсия насочва топката към вратата, където Галас чисти някъде около голлинията. Попадението е признато, а играчите на Челси протестират.

След последния съдийски сигнал Жозе Моуриньо обявява, че топката не е преминала голлинията. Телевизионните повторения обаче не дават категоричен отговор. Колегата му от Ливърпул Рафа Бенитес пък отказва да коментира ситуацията.