Копа Америка на Мондиала

Бразилците засега на оправдават големите надежди, но са наясно, че вече нямат право на грешка
Сколари не искаше Чили, който имаше сериозен пръст в изхвърлянето на Испания още в групите
Диего Годин и останалите от Уругвай продължават битката без Луис Суарес
Колумбия играе силно, а трябва да е и с "леки" крака, след като основни футболисти получиха почивка срещу Япония

Домакинът Бразилия открива осминафиналната програма на Мондиала с двубой срещу коравия отбор на Чили. Двата тима излизат един срещу друг днес в 19:00 часа на стадион "Ещадио Минейрао" в Бело Оризонте.

Селекционерът на "селесао" Луиш Фелипе Сколари повтори безброй пъти, че не желае чилийците за противник, но нима двубой с Холандия щеше да му е повече по вкуса? Още повече, че Чили няма победа над Бразилия от 14 години, когато надделя над петкратния световен първенец в квалификация за Мондиал 2002.

Балансът в последните 12 мача между двата отбора е убийствен - 10 успеха за бразилците. Като прибавим към това и факта, че Чили няма победа в елиминации на световни първенства от 52 години насам, ситуацията изобщо не изглежда толкова притеснителна за Сколари.

Четирима играчи на домакините, сред които Неймар и Тиаго Силва, висят на един картон от наказание. Фернандиньо пък се очаква да замени Паулиньо в средни позиции. Гари Медел и Артуро Видал пропуснаха заниманието на Чили в четвъртък, но ще са на линия за големия мач.

Рефер е англичанинът Хауърд Уеб, който както обикновено, предизвика полемики. Именно  Уеб свири срещата между двата тима и на предишното световно първенство, когато бразилците спечелиха убедително с 3:0, а сега превантивно бе обвинен, че ще "подпре" домакините.

Любимото ченге на ФИФА е приятел на гафовете, но вероятно ще е амбициран да изкара мача по ноти.

В 23:00 часа започва другият мач от осминафиналите с марка "Копа Америка". Уругвай не излиза от светлините на прожекторите след канибалската проява на Луис Суарес, а сега "урусите" ще се впуснат в битка за четвъртфинално място срещу Колумбия без най-голямата си звезда.

Мачът е на "Маракана", която обича зрелищата. Уругвай изпитваше затруднения срещу Коста Рика без голмайстора на Ливърпул, но след неговата поява нещата си дойдоха на местата. Сега пътят на отбора на Оскар Табарес продължава без Суарес.

Но какво да каже Колумбия, която бе лишена през целия шампионат от услугите на Радамел Фалкао? Колумбийците нямат загуба от септември миналата година, когато отстъпиха на... Уругвай.

Тимът би следвало да е свеж, след като Хамес Родригес и Марио Йепес получиха почивка при успеха с 4:1 над Япония. Селекционерът на Колумбия Хосе Пекерман вероятно ще заложи на Оспина на вратата и карето бранители Сунига, Сапата, Йепес и Армеро. Агийяр и Санчес ще бъдат в ролята на дефанзивни полузащитници, а Куадрадо, Родригес и Ибарбо ще играят пред тях. Единствено Гутиерес пък ще бъде на върха на атаката.

В същото време Оскар Табарес има още един проблем освен отсъствието на Суарес. Наставникът не може да разчита и на опитния бранител Диего Лугано. Така той вероятно ще заложи на Муслера на вратата, Касерес, Годин, Хименес и Алваро Перейра пред него. В средата на терена в своеобразен ромб се очаква да действат Риос, Родригес, Гонсалес и Лодейро, а двойката в атака ще бъдат Форлан и Кавани.

Осминафиналите започват ударно, а южноамериканските страсти ще залеят целия свят. Бразилия - Чили и Колумбия - Уругвай. Кой кого?