Неймар, Фирмино и Бразилия продължиха проклятието на Мексико

Неймар изигра най-добрия си мач на Мондиал 2018 Снимка: Getty Images
Неймар изигра най-добрия си мач на Мондиал 2018

Бразилия стана петият четвъртфиналист на Мондиал 2018 след победа с 2:0 срещу Мексико. Неймар се превърна в герой за „селесао“, отбелязвайки първия гол в 51-вата минута и като имаше основна заслуга за второто попадение на резервата Роберто Фирмино две минути преди края на редовното време.

По този начин Бразилия продължи проклятието за Мексико, който отпада на 1/8-финалите за седми пореден път и така и не може да прескочи тази фаза на световни първенства.

Пореден страхотен мач на Световното направи вратарят на Мексико Гийермо Очоа. 32-годишният страж направи няколко изключително важни спасявания, без които резултатът отиваше на разгром за Бразилия, но бе безпомощен при двете попадения на Неймар и Фирмино.

Първото полувреме бе изпълнено с атаки и към двете врати. Първата възможност бе на сметката на Мексико още във втората минута, но се стигна само до блокиран удар. Бразилия отговори с далечен удар на Неймар, който обаче попадна право във вратаря Очоа.

Тимът на Хуан Карлос Осорио започна много силно, но „селесао“ постепенно изравни играта в в рамите на две минути в средата на полувремето пропусна няколко добри положения. Първо, Неймар преодоля двама защитници, но ударът му от малък ъгъл отново бе спасен от Очоа, а секунди по-късно Мексико се размина с гола след разбъркване в наказателното поле, завършило с неточен удар на Коутиньо високо над напречната греда.

До края видяхме само един опасен удар на Габриел Жезус, който отново бе спасен от Очоа, докато мексиканците намалиха малко газта и разчитаха предимно на светкавичните си контри. Нито единият отбор обаче не намери път към противниковата мрежа и почивката дойде при резултат 0:0.

Второто полувреме започна с още по-сериозен натиск на Бразилия и още в 51-вата минута резултатът бе открит. Неймар пусна скрит пас към Вилиан с пета, крилото на Челси проби отляво и центрира. Този път Очоа е преодолян, а Неймар добута топката с шпагат от около два метра на гола мрежа – 1:0.

Почти веднага след гола „селесао“ имаше възможност да удвои аванса си. Паулиньо бе оставен необезпокояван да стреля от около 10-ина метра, но бе разколебан от поредното брилянтно спасяване на Очоа.

Мексико отговори с изстрел на Карлос Вела отдалече, който предизвика само рутинно спасяване от Алисон. Малко по-късно отново Вилиан тества Очоа, но отонво мексиканският страж излезе победител.

В 71-вата минута се получи доста интересна ситуация. Лаюн настъпи леко Неймар, докато голмайсторът на Бразилия бе паднал извън терена и не даваше топката за бързо изпълнение на тъч. Неймар започна да се превива малко по-театрално и съдията реши да не преразглежда положението, въпреки че можеше и да изгони Лаюн за удар без топка. Потенциален директен червен картон е една от четирите ситуации, в които може да се използва системата VAR.

Две минути преди края на редовното време резервата Фирмино сложи точка на спора и оформи крайното 2:0. Бразилия разви по перфектен начин контра атака, Неймар проби отляво и стреля, Очоа отново спаси, този път с крак, но изпрати топката на пътя на Фирмино, който се бе появил в игра само секунди по-рано и по подобие на Неймар при първия гол, се разписа на празна врата.

Така, Бразилия стигна до чиста победа и вече чака противника си на 1/4-финала, който ще бъде определен по-късно тази вечер в двубоя между Белгия и Япония.