България се мести в Анкона, а след това?

Волейболистите имат не лоши шансове във втората група въпреки че са в компанията на Бразилия и Полша Снимка: fivb.org

Рано тази сутрин българските волейболисти потеглиха с автобус към Анкона. В стохилядното градче нашите ще играят мачовете си от втората фаза на световното първенство. Съперници са Бразилия и Полша.

В Италия още снощи, минути след като стана ясен съставът на вторите групи, определиха група N като „групата на смъртта". Тя събира първите три състава от последното световно първенство. Преди четири години в Япония, България загуби от Полша на полуфинал, би Сърбия в спора за бронза и завърши трета. После Полша бе само спаринг-партньор на Бразилия в спора за златото, а мачът завърши за близо час.

Големият въпрос сега е коя ще е жертвата от тази група. По регламент един от трите отбора няма да продължи напред и в неделя ще стяга куфарите за дома.

Според представянето до тук на Мондиал 2010 в най-неизгодна позиция изглежда България. Родните национали спечелиха срещу Китай с 3:0, паднаха драматично от Франция с 2:3 и бяха неубедителни срещу Чехия за 1:3. В същото време поляците като че ли не срещнаха особена съпротива в компанията на Сърбия, Германия и Канада, загубиха само три гейма в трите си срещи и станаха първи. Бразилците паднаха само от Куба с 2:3, но загубиха гейм от Испания и взеха чиста победа срещу Тунис.

На практика за следващата фаза една победа ще бъде достатъчна. Тя може да дойде още в първия мач с Полша, а може и да бъде взета на поправителен срещу Бразилия след това. Това ще ни остави на второ място в групата, което на този етап изглежда по-добрият вариант. Вторият в нашия поток в следващата фаза среща втория от групата на Италия, Германия и Пуерто Рико и победителя от тази на САЩ, Чехия и Камерун. Първият пък ще се изправи срещу втория от потока на Русия, Египет, Испания и втория от потока на Сърбия, Куба, Мексико.

Един успех ще вдигне самочувствието на българите, ще им даде увереност, може би малко позагубена, особено след шамара от Чехия. И може би ще изиграе ролята на допинг. Така както вече веднъж се случи с футболните национали, озовали се в подобна ситуация след 0:3 от Нигерия на старта на световното първенство през 1994 г.

В битките в Анкона тимът ни ще влиза по-скоро като аутсайдер. А това винаги е носело повече ползи, отколкото когато сме в ролята на фаворити. Програмата в група N обаче облагодетелства точно българския състав. Родните волейболисти ще имат ден повече за почивка и подготовка, тъй като първи на полето един срещу друг застават Полша и Бразилия. Освен това ще добият преки впечатления от играта и на двата съперника и ще могат да си направят добре сметката. А и за първи път от доста време на голям форум и нашият тим ще може да играе ролята на арбитър в спора в групата.

Не така стояха нещата например на финалите на световната лига през 2007 г. в Катовице. Тогава българите отново изглеждаха в ролята на аутсайдер в група с Бразилия и Русия. Програмата също се оказа лоша. В първия ден нашите излязоха срещу Бразилия, хвърлиха бомбата печелейки с 3:2, на следващия ден паднаха от Русия, но съдбата им всъщност бе решена в последния ден на битката в потока от мача между Бразилия и Русия, завършил миролюбиво 3:1 за Селесао и класирал и двата отбора за полуфиналите.

Заради резултатите от тази година в битката с Бразилия фаворитът категорично е Селесао. От пет мача с тях тимът ни загуби пет през лятото- След световната лига обаче световните шампиони са преследвани от проблеми, най-вече от здравословен характер.

Под сериозна въпросителна е вторият разпределител Марлон, който в мачовете във Варна, например, ни създаде не малко проблеми. Плеймейкърът има стомашно-чревни проблеми и вече пропусна три от срещите. Той мина на специални изследвания в Модена, първите резултати, от които показват болест на Крон - хронично възпалително заболяване на стомашно-чревния тракт.

Окончателното становище на лекарите се очаква до дни. В последните седмици заради проблемите Марлон не успя да се подготвя наравно с отбора, дори се наложи да пропуска част от храненията. По думите на самия играч е загубил и между три и пет килограма. Дори да му позволят да се върне на терена, плеймейкърът няма да бъде това, което е бил.

Още в първия мач в Италия, на Бернардо Резенде (който междувпрочем също е контузен) му се наложи да замени принудително една от звездите си - Леандро Висото. Диагоналът имаше проблеми с глезена и контузеното място незабавно бе наложено с лед. Висото снощи бе на терена срещу Куба, но приносът му към атаката бе доста по-слаб от обичайното - едва 48% ефективност.

Куба отлично показа какъв е ключът към успеха - силна блокада и добра атака. Първото със сигурност е налице в българския лагер. След първия кръг тимът ни е №1на този елемент. Момчетата на селекционера Силвано Пранди имат общо 46 блокади в трите си мача срещу Китай, Франция и Чехия от общо 178 опита, което прави средно по 3,83 блокади на гейм.

На второ място в същата тази класация са домакините от Италия с 3,27 блокади на гейм, а трети е настоящият шампион Бразилия с 3,25 блокади на гейм.Големите резерви са в нападение. Там нашите са едва 14-ти със средно 48,37% ефективност (148 успешни атаки от 306 опити). Лидер в тази класация е Куба с 58,76% средна ефективност, следвана от Русия с 57,93% и Камерун с 54,05%.

Последният мач между България и Полша бе приятелски - на турнира „Хуберт Вагнер". Тогава нашите спечелиха с 3:1. Българите обаче паднаха с 1:3 в последния официален мач между двата тима - на полуфиналите на европейското първенство преди година в Турция.

Разликата между съставът на „дружина полска" от тогава и този, който снощи е играл срещу Сърбия е завръщането на двете суперзвезди от последните години - Михал Винярски и Мариус Влазли. Контузиите, които ги оставиха извън състава обаче със сигурност са дали своето отражение. С двамата в състава Полша загуби от България на турнира „Хуберт Вагнер". Победата, макар и в контролна среща, е важна за самочувствието на отбора, особено когато срещу теб стои съперник, който по принцип считаш за неудобен.

В първата фаза освен атаката, проблемите на волейболистите дойдоха и от многото грешки на сервис и колебливото посрещане. Пропуските на началния удар са поправими, защото българските състезатели определено са сред добрите изпълнители на този елемент.

Поемането на сервиса на съперника обаче не е проблем от сега, от мача с Чехия или този с Франция. Най-добрият ни изпълнител на този елемент - бившият капитан Пламен Константинов по една или друга причина вече не е в тима, дори е извън полето.

„Играе се с посрещане, но не се печели само с този елемент. Нашето посрещане не е по-лошо от това преди година, когато спечелихме бронзовите медали на европейското първенство с определено качество на игра, което включва и посрещането. Разбира се, има отбори с по-добри показатели от нашите.

Характерното за нашия отбор е, че с това качество на посрещането ние трябва да използваме големите възможности на нашето нападeние. Затова ние развиваме тази особеност на нашата игра с разбирането, че посрещането води до загубата на нищожен брой точки", обясни селекционерът Силвано Пранди в интервю, дадено десет дни преди старта на световното първенство. Сега има възможност да докаже това и на практика.