Моуриньо "загуби" от Венгер, а Арсенал са крадци - какво научихме след дербито

1.В Юнайтед се чувстват като след загуба – и има защо

„Това е като загуба”, заяви Моуриньо след мача. „Когато Де Хеа е във ваканция, когато Чех е направил две или три много добри спасявания, а ти имаш пълен контрол и допуснеш гол късно, чувството е като след загуба”. Трите точки щяха да са много важни за Юнайтед и да ги качат на петото място в шампионата. Сега изпуснатите точки в първенството изглеждат твърде много, докато отборът остава на незавидното шесто място. А на излизане от пресконференцията Моуриньо заключи „Най-сетне загубих от Арсен”...
Снимка: Getty Images

2.Арсенал продължава да играе зле на „Олд Трафорд”

Моуриньо може да брои равния за загуба, но за статистиката остава, че Арсен Венгер все още няма победа във Висшата лига срещу отбор, воден от португалеца. Самият Венгер призна, че представянето не е било добро. „Не си подавахме достатъчно бързо, не бяхме пробивни и към края изглеждаше, че имаме добро владеене на топката, но не особено много шансове”. Представянето на „артилеристите” отново породи въпросите дали тимът има някакъв комплекс от стадион „Олд Трафорд” където не е побеждавал от 2006 г. „По време на мача се чудех за това, човек никога не знае”, отговори мениджърът на Арсенал.

3.Доста съдии биха отсъдили дузпа при спорната ситуация от първото полувреме

Начинът, по който Монреал повали Валенсия в наказателното поле в 35-ата минута не може да мине за 100-процентова дузпа, но доста съдии биха посочили бялата точка. Андре Маринър не го направи.  След мача Венгер заяви, че според него това не е дузпа, а Моуриньо беше изненадващо дипломатичен: „Не искам да казвам дали беше грешка или не. Знам, защото гледах повторение, но не искам да казвам, защото той [Маринър] е добър съдия”. Гол за домакините още през първото полувреме щеше да промени мача и това е ситуация, към която феновете и Моуриньо най-вероятно ще се връщат по-нататък през сезона.

Начинът, по който Монреал повали Валенсия в наказателното поле в 35-ата минута не може да мине за 100-процентова дузпа, но доста съдии биха посочили бялата точка. Андре Маринър не го направи. След мача Венгер заяви, че според него това не е дузпа, а Моуриньо беше изненадващо дипломатичен: „Не искам да казвам дали беше грешка или не. Знам, защото гледах повторение, но не искам да казвам, защото той [Маринър] е добър съдия”. Гол за домакините още през първото полувреме щеше да промени мача и това е ситуация, към която феновете и Моуриньо най-вероятно ще се връщат по-нататък през сезона.
4.С тази игра Юнайтед има поводи за оптимизъм

Без Ибрахимович, с доста експериментална защита (Валенсия-Фил Джоунс-Маркос Рохо-Дармиан), с Рууни на резервната скамейка, домакините изнесоха типично за Моуриньо представяне – от тези, които той много харесва. С компактна игра в дефанзивен план, затваряща пространствата, и със скорост, мощ и идея в атака, каквато липсваше през по-голямата част от сезона досега. Когато голът падна в 68-ата минута, той изглеждаше заслужен и закономерен.

Отписваният преди началото на сезона Хуан Мата вкара пореден важен гол, а статистиката показва колко силен мач изигра: 90% точност на пасовете, пет центрирания, три отнемания на топката, две пресечени топки.

5.Арсенал показа твърдост, Венгер направи точните смени

Арсенал не игра добре, но се бори докрай и просто открадна точката с изригването на резервите Окслейд-Чембърлейн и Жиру, пуснати от Венгер към края. Свикнали сме когато Арсенал се представя по този начин, да губи. Понякога – да губи доста тежко. Този път обаче се видя характерът, нужен, за да спечелиш нещо и в някой от онези дни, когато нещата не се получават.

Жозе Моуриньо обясни какъв късмет са извадили от Арсенал, за да достигнат до равенството 1:1 с неговия Манчестър Юнайтед.

В днешното дерби от Висшата лига Хуан Мата откри за домакините през второто полувреме, но минута преди края Оливие Жиру изравни с глава с единствения точен удар за „топчиите" в мача.

Юнайтед изглеждаше по-добрият отбор, но загуби нови ценни точки в първенството. В същото време, Арсенал игра твърде неубедително и показа стари слабости.

Какви изводи могат да се направят за двата отбора след мача? Вижте ги в галерията.