Ретро: Епоси на старта в Шампионската лига

Манчестър Юнайтед - Барселона 3:3, 1998 г. Велика вечер за футбола. Райън Гигс откри, Пол Скоулс удвои, още до 24-ата минута. Сони Андерсон и Джовани обаче изравниха, а Барса направи вълшебни неща в атака. Дейвид Бекъм вкара за 3:2, преди Луис Енрике, настоящият треньор на Барса, да изравни от дузпа. По-късно в групата двата тима направиха ново 3:3, този път на "Камп ноу", а в края на сезона Юнайтед вдигна трофея точно в Барселона, но срещу Байерн на финала.
Рейнджърс - Марсилия 2:2, 1992 г. Първата нощ от историята на груповата фаза изобщо. Гостите поведоха с 0:2, като атаката им с Ален Бокшич и Руди Фьолер бе в невероятна форма. Но Гари Максуигън върна един гол, а после Атила - Марк Хейтли, премаза защитата за изравнителен удар с глава, с който щеше да скъса мрежата (на снимката). Велик мач в един велик глазгоуски порой. В края на сезона Марсилия вдигна купата.
Милан - Гьотеборг 4:0, 1992 г. Същата вечер Марко ван Бастен порази с 4 гола шведите на "Сан Сиро", а едно от попаденията му бе наистина шедьовър. Милан стигна финал, но го загуби от Марсилия.
Нюкасъл - Барселона 3:2, 1997 г. Дебютният мач на Нюкасъл в груповата фаза никога няма да бъде забравен. Кени Далглиш водеше домакините, а Луис ван Гаал бе начело на гостите. Тино Асприля разби Барса с хеттрик, правейки своето колело на радостта след всеки от головете. При 0:3 Барса се събуди, а Луис Енрике и Луиш Фиго отвърнаха с две попадения.
Радостите на Асприля бяха атрактивни, не по-малко от головете му.
Галатасарай - Монако 3:2, 2000 г. Носителят на Купата на УЕФА и Суперкупата обърна мача срещу Монако, като блестя големият Джика Хаджи. Румънецът вкара страхотен гол, подаде за останалите два на Марио Жардел и Капоне. Гостите водеха 10 минути преди края с 2:1 с две попадения на Марко Симоне.
Хамбургер - Ювентус 4:4, 2000 г. 17 години след финала в КЕШ, който Хамбургер спечели срещу Юве с 1:0, двата тима се срещнаха отново. Гостите водеха с 1:3 в средата на второто полувреме, когато Хамбургер направи обрат по невероятен начин. Иранецът Махдавикия намали, вратарят Ханс Йорг Бут заби от дузпа за 3:3, а хърватинът Нико Ковач вкара за 4:3! Но в последните секунди Филипо Индзаги изравни от дузпа с третия си гол в мача.
Ювентус - Селтик 3:2, 2001 г. Пак с гол от дузпа в последните секунди, Юве измъкна победата. Домакините водиха комфортно с 2:0, преди Хенрик Ларсон и Стилиян Петров (на снимката - срещу Едгар Давидс в мача) да се намесят и да вкарат за 2:2. Пред историческите 19 000 гостуващи фенове (!), Селтик дори тръгна да печели мача. Но Юве не бе казал последната си дума - Никола Аморузо от дузпа донесе успеха.
Байерн - Депортиво 2:3, 2002 г. Да вкараш три гола на Байерн в неговия дом си е постижение за историята. Рой Макай го направи за Депортиво, а Хасан Сахамиджич и Джоване Елбер вкараха за домакините в един епичен мач. Макай изглежда доста е впечатлил баварците, които счупиха трансферния си рекорд, за да го вземат следващото лято.
Лион - Реал Мадрид 2:0, 2006 г. Година по-рано Реал загуби с 0:3 на този стадион в групите и искаше мъст. Но вместо това гостите изпуснаха няколко положения и... дежа вю. Деветката Фред (същият, когото Бразилия сега осмива, на снимката) прехвърли изящно Икер Касияс за 1:0, а още в 31-вата минута Тиаго добави втори гол. Реал натискаше, но така и не успя да върне поне едно попадение.
Барселона - Милан 2:2, 2011 г. Пато тръгна от центъра и вкара светкавичен гол в 23-ата секунда, оставил като гръмнати всички на стадиона. Барса обърна с голове на Давид Вия и Педро, но в третата минута на добавеното време Тиаго Силва (двамата с Пато на снимката празнуват първия гол) изравни. Бразилците на Милан вкараха с първия и последния удар в мача - класа!
Реал Мадрид - Манчестър Сити 3:2, 2012 г. Кристиано Роналдо вкара победно в добавеното време, като пет минути преди края Сити водеше с 2:1 с голове на Яя Туре и Александър Коларов. Карим Бензема изравни, преди Роналдо да изстреля ракетата си по диагонала и да донесе успеха.
Челси - Базел 1:2, 2013 г. Всичко вървеше по план - Оскар вкара през първото полувреме и Челси почти приспа зрителите със стратегията си да не рискува и да пази преднината. Но 19 минути преди края Мохамед Салах (на снимката) изравни, а после изведе Марко Щрелер за победния гол! Салах премина в Челси през януари, очевидно впечатлил Жозе Моуриньо.

Шампионската лига стартира, с което сезонът сякаш влиза в нормален ритъм.

За 23 години толкова свикнахме с това състезание, че то е центъра на вниманието в европейския футбол. Нормално - елитът на континента е там.

Първият ден от груповата фаза е шоу в цяла Европа с големи мачове из различните държави. А през годините на старта се случиха много любопитни неща.

Драми, големи мачове, шедьоври като 3:3 между Юнайтед и Барса на "Олд Трафорд" или пък 4:4 между Хамбургер и Юве.

Родиха се легенди - Рой Макай вкара паметен хеттрик на терена на Байерн, който от тогава не е повтарян.

Спечелиха се и "Златни топки", въпреки ранния стадии на турнира. Защото някога, в началото му, той не беше толкова ранен.

Първият първи ден в груповата фаза дойде на 25 ноември 1992 г. и в него у нас видяхме наживо Рейнджърс и бъдещия шампион Марсилия в една колосална битка в дъжда в Глазгоу.

Новото изживяване "Шампионска лига" продължи с репортажите след прякото предаване по националната телевизия и гледахме как Ромарио бележи 2 за ПСВ в Португалия, а Марко ван Бастен направо разнищва Гьотеборг с четири гола.

Единият - изумителен, със задна ножица!

В онази вечер "Златната топка" сякаш отиде при холандеца, вместо при Христо Стоичков, направил уникален сезон с Барселона, спечелил титлата на Испания и последния от старите турнир на шампионите.

И така - от днес пак чакаме класики. Груповата фаза е само началото.

Но то никога не разочарова откъм драма и хубави мачове.