Слаб Левски се провали - 0:0

Левски нападаше 90 минути, но се блъскаше в бялата стена на отбора от Казахстан. Снимка: Sport1.bg

Неубедителен Левски се провали на старта в евротурнирите. "Сините" не успяха да бият Иртиш (Казахстан) и стигнаха само до 0:0 у дома в първи мач от първа квалификация в Лига Европа.

Дори и близо 10 000 левскари на "Герена" не помогнаха и за  отбора настава треперене от пореден европровал.

Още в първи кръг, срещу непретенциозен съперник, и то в сезона, който ще отбележи 100 години Левски.

Позитивите от иначе конфузната вечер са в играта на Антонио Вутов, влязъл в 60-ата минута на мястото на Владимир Гаджев, и сторил повече от национала за половин час. Само на 17 години и един месец, Вутов изглежда повече играч на Левски от 90 процента от съотборниците си.

Другата положителна новина е, че има и реванш...

Левски можеше да вкара 2-3 гола преди почивката, когато натискаше и изпусна добри положения. Най-близо до гола бе Жоао Силва, но с глава не вкара от 6-7 метра. Домакините нападаха по крилата с набези на Гари Родригес и Дъстли Мюлдер, а в средата на терена сравнително успешно до почивката игра единственият нов в стартовия състав - Кевин Бру.

Гостите, които са шести в казахстанското първенство, откровено излязоха за минимална загуба или най-много 0:0.

И след като Левски 30 минути ялово нападаше и не вкарваше, казахите си повярваха.

През второто полувреме "сините" дори трудно стигаха до положения, а двете първи по-опасни ситуации бяха пред вратата на Пламен Илиев. В 66-ата и 68-ата минута Камолидин Мурзойев и Улугбек Бакайев изпуснаха златни шансове.

И събудиха Левски, подканян и с дюдюкания вече и от нетърпеливите трибуни.

В 75-ата минута "сините" получиха големия си шанс. Нарушение срещу резервата Базил де Карвальо - дузпа. Но потърпевшия изпусна, правейки герой вратаря на гостите Вячеслав Котляр.

В края статистиките говореха за пълно превъзходство на българския отбор - 11 на 2 корнера, 11 на 4 удара... Но 0:0.

Какво ще се случи на реванша, един Господ знае. Левски е доказал в последните години, че за него няма твърде слаб съперник и може да отпадне от какви ли не отбори. Е, в първи квалификационен кръг на Лига Европа нито "сините", нито който и да е български отбор е отпадал.

Часове по-рано пловдивският Ботев даде тон на българските евроучастници с успех с 1:0 като гост на казахстанския Астана в първи мач от първия предварителен кръг на Лига Европа.

Чехът Томаш Иршак реализира хубав гол малко преди края на редовното време на първото полувреме, когато завърши многоходова комбинация на "канарчетата".

Наставникът на Ботев Станимир Стоилов нямаше възможност да разчита на новото попълнение Валери Домовчийски, но за сметка на това друг нов - привлеченият от ЦСКА Анисе Абел, започна като титуляр и игра до последните минути, когато бе сменен тактически.

Малко преди края влезе и невъзстановеният напълно от травмата си Тодор Неделев, а Мъри пусна общо 7 чужденци, всичките като титуляри!

В крайна сметка Ботев се завърна в евротурнирите с победа след 18 години пауза, в които не игра мачове на Стария континент.

Реваншът е следващата седмица, като пловдивчани ще домакинстват на стадион "Лазур" в Бургас.