Надменни фаворити

Наполи не излезе в титулярен състав при гостуването на ПСВ и загуби с 0:3 Снимка: Getty Images
Наполи не излезе в титулярен състав при гостуването на ПСВ и загуби с 0:3
Носителят на трофея Атлетико (Мадрид) обаче приема Лига Европа напълно сериозно Снимка: UEFA.com
Носителят на трофея Атлетико (Мадрид) обаче приема Лига Европа напълно сериозно

ПЕТ НЕЩА, КОИТО НАУЧИХМЕ ОТ ЛИГА ЕВРОПА

1. Надменността на фаворитите към турнира

Както често се случва във втория по сила турнир, освен че дава надежда за нещо голямо на второстепенните по сила клубове на континента, той дразни някои от най-големите, които са разочаровани, че са пропуснали да се класират за Шампионската лига, където се чувстват на мястото си.

И в четвъртък вечерта намерихме потвърждение на тази теза, когато повечето от фаворитите разочароваха със своите изяви. Най-красноречиво в тази посока бе изказването на мениджъра на Тотнъм Андре Вияш-Боаш, който заяви, че английските клубове приемат участието в Лига Европа почти като наказание.

„Представата за тази надпревара се подобрява в другите страни, но не и в Англия. Не го разбирам", каза треньорът, който преди два сезона спечели трофея с Порто. Той бе разочарован от пропуснатата победа на „шпорите" срещу Панатинайкос, след като отборът му водеше в резултата през по-голямата част от мача, но допусна изравняване за 1:1 в края.

За разлика от Вияш-Боаш, който пусна повечето си титуляри при гостуването в Атина, колегата му от Ливърпул Брендън Роджърс даде почивка на някои от основните си играчи, като лидерите на отбора Стивън Джерард и Луис Суарес се появиха през второто полувреме на мача с Удинезе, но и те не можаха да помогнат особено да бъде избегната загубата. След като срещата завърши 2:3, Роджърс разкритикува футболистите си и ги обвини, че са играли мързеливо.

Подобна бе ситуацията в Айндховен, където чак при резултат 2:0 за домакините на почивката треньорът на Наполи Валтер Мадзари пусна звездата си Единсон Кавани, а когато бе фиксирано крайното 3:0, в игра влезе и Горан Пандев. „Трябва да осъзнаем, че ротацията на състава е необходима за положението, в което се намираме. Факт е, че нямаме достатъчно играчи за всички състезания. Трябва да загубим точки или в Серия „А" или в Европа", защити избора си наставникът на „сините".

2. Атлетико иска отново да спечели Лига Европа

По съвсем друг начин стоят нещата при актуалния носител на трофея Атлетико (Мадрид). Испанците спечелиха две от първите три издания на турнира, откакто е във формат Лига Европа и ще се опитат да повторят постижението си и този сезон.

Макар и със скромното 1:0 срещу Виктория (Пилзен), дошло в добавеното време, „червено-белите" оглавяват с пълен актив класирането в Група „В" и продължиха уникалната си серия от 15 поредни победи в евротурнирите, започнала на 3 ноември 2011 г. (14 в Лига Европа и 1 за Суперкупата, когато разбиха победителя в Шампионската лига Челси).

Сериозното отношение на Атлетико към турнира е лесно обяснимо и с факта, че в домашното първенство отборът е в сянката на грандовете Барселона и Реал (Мадрид). В момента обаче „дюшекчиите" имат много мощен състав, начело с головата машина Радамел Фалкао (той не игра снощи) и са втори в Примера дивисион, така че не се знае какво може да очакваме от тях...

3. Внимание на изток!

Руските и украинските отбори също не се шегуват и с големите си финансови възможности те вече са се доказали като фактор в турнира. Макар и все още да не са на нивото на западноевропейските грандове, които доминират в Шампионската лига, спечелените от ЦСКА (Москва), Зенит и Шахтьор (Донецк) купи на УЕФА са красноречиво доказателство за това, а настоящото издание на Лига Европа също потвърждава тази тенденция.

Отборът на Анжи, където бяха инвестирани огромни суми за привличането на суперзвезда като Самуел Ето'о и топ треньор като Гуус Хидинк в момента не само оглавява класирането в руската Висша лига, но и в Група „А" на Лига Европа. След снощната си победа над швейцарския Йънг Бойс с 2:0 (попадения на Ето'о) и равенството като гост на Удинезе в първия кръг, тимът от Махачкала е първи, изпреварвайки по голова разлика италианците, а великият Ливърпул е трети.

Изненадата в една от най-здравите групи - „F", където са Наполи, ПСВ и шведският АИК, е украинският Днипро. Отборът от Днепропетровск е с пълен актив, след като се наложи с 3:2 като гост на шведите, а в миналия кръг победи холандския гранд с категоричното 2:0 у дома.

Въпреки неособено убедителното си представяне в местното първенство, руският Рубин се изявява силно на международната сцена, като след впечатляващото равенство 2:2 с Интер в Милано, вчера би сръбския шампион Партизан с 2:0 в Група „H".

Традиционен участник в груповата фаза на Лига Европа вече е украинският Металист, достигнал в последното издание на надпреварата чак до четвъртфинал. В момента тимът от Харков е първи в Група „К" с победа с 2:0 над доста по-именития Рапид (Виена) и нулево равенство като гост на Байер в Леверкузен преди две седмици.

4. Борусия (Мьонхенгладбах) не е същата като миналия сезон

В предишната кампания в Бундеслигата отборът на Люсиен Фавр играеше атрактивно и резултатно и се класира четвърти, с което получи право да участва в квалификациите за Шампионската лига. Междувременно обаче тимът се раздели със звездата си Марко Ройс и двама основни играчи в лицето на Данте и Роман Нойщадтер.

Така без тях Борусия просто не е същата и това си личи отвсякъде. След 6 кръга в Германия Гладбах има само 6 точки и е на 13-о място. В плейофа за Шампионската лига „жребчетата" отпаднаха от Динамо (Киев), а и в Лига Европа нещата не стоят по-добре. Снощи отборът загуби на свой терен с гръмкото 2:4 от турския Фенербахче, а по-рано бе завършил 0:0 като гост на кипърските анонимници АЕЛ.

5. Всеки може да победи всеки на този етап

И в снощните двубои от груповата фаза не липсваха изненади, които да потвърдят клишето „всеки може да бие всеки в съвременния футбол".

Победите на Мьолде срещу Щутгарт с 2:0 и на Видеотон срещу Спортинг (Лисабон) с 3:0 бяха най-крайните случаи, а и едва ли мнозина са очаквали Спарта (Прага) да се наложи с 3:1 над сребърния медалист в турнира Атлетик (Билбао).

Несъмнено и този сезон на Лига Европа ще предложи вълнуващи развръзки!