Перлите на Изтока

Японецът Шинджи Кагава дойде в Катар вече като звезда на Борусия (Дортмунд) и доказа класата си с двата гола на четвъртфинала срещу домакините Снимка: Getty Images
Юн Бит-Гарам (номер 8) влезе като резерва и вкара гола за 1:0 в продълженията на четвъртфинала срещу Иран Снимка: Getty Images
Одил Ахмедов (вдясно) е главната движеша сила в средната линия на приятната изненада на турнира Узбекистан Снимка: Getty Images

Юн Бит-Гарам (полузащитник на Южна Корея и Гионгнам)

Треньорът Чо Куанг-Рае със сигурност е изключително щастлив със своя състав, пълен с млади таланти. Наред с Ку Джа-Чеол и Джи Донг-Уон, в четвъртфиналната драма с Иран избухна звездата на 20-годишния Юн Бит-Гарам, който донесе победата с гол в продълженията. Това бе третият му мач в турнира, като при това той винаги влиза като резерва, но вероятно сега срещу Япония избраният за най-перспективен млад играч в корейската лига ще стартира в титулярния състав.

Мат Маккей (полузащитник на Австралия и Бризбейн Роър)

Въпреки силните си игри на Световното първенство за младежи до 20-годишна възраст през 2003 г., на Мат му трябваха седем години, преди да се наложи като основен играч в мъжкия отбор на „кенгурата". В състав, пълен с опитни професионалисти от европейските клубове, той е знаменосецът на местното първенство и има важната роля да поддържа темпото в средната линия или да покрива левия фланг, когато се налага. Изглежда, че ще е ключов играч по пътя към Мондиал 2014 в Бразилия, а и трансферът му в Европа няма да чака повече.

Одил Ахмедов (полузащитник на Узбекистан и Пахтакор)

Отборът на централноазиатската република е приятната изненада в турнира и ще започне полуфинала срещу Австралия в ролята на аутсайдер. С вдъхновяващото представяне на Ахмедов обаче те са способни отново да поднесат нещо неочаквано. Известният с мощния си шут 23-годишен халф отбеляза два гола в груповата фаза и наред с най-добрия играч на Азия за 2008 г. Сервер Джепаров командва в средната линия на узбеките.

Карим Ансари Фард (нападател на Иран и Сайпа)

Още преди началото на турнира неговият треньор Афсин Готби го посочи като едно от най-обещаващите млади дарования в света. 20-годишният нападател потвърди думите му, отбелязвайки победния гол срещу КНДР в груповата фаза, който обезпечи преминаването напред. Въпреки че персите отпаднаха от другата Корея на четвъртфиналите, тяхната десетка определено е хванал окото на някои от топклубовете в Европа с брилянтното си представяне за Купата на Азия.

Юсеф Ахмед (нападател на Катар и Ал-Сад)

Привържениците на страната-домакин сигурно страдат от загубата от Япония в последната минута, която изхвърли националния им отбор от борбата, но някаква утеха е това, че техен играч стана истинско откритие на турнира. След загубата от Узбекистан в мача на откриването френският спец Бруно Метсу заложи на него във втория мач от групата с Китай и дребничкият нападател се отблагодари с два гола. 20-годишният Ахмед продължи да бъде постоянна заплаха и за вратите на Кувейт и Япония и стана любимец на нацията. Ако кариерата му се развива правилно, той би трябвало да е лидерът на отбора при домакинството на световното първенство след 11 години...

Шинджи Кагава (нападател на Япония и Борусия Дортмунд)

21-годишният Кагава дойде в Катар вече като звезда, благодарение на подвизите си в Бундеслигата, но стартира слабичко и не можа да се разпише в групата. На осминафинала срещу Катар обаче талантът му намери своето изражение в два много важни гола, с които японците на два пъти изравняваха срещу домакините. Със сигурност бившият национален селекционер Такеши Окада съжалява, че не го включи в състава за Мондиал 2010, където с неговата острота осминафиналът с Парагвай, който „сините самураи" загубиха след дузпи, можеше да не завърши с нулево равенство в редовното време и продълженията...