Арсенал сломи Челси и ликува с Купата на Англия

Венгер и футболистите празнуват след последния съдийски сигнал Снимка: Getty Images
Венгер и футболистите празнуват след последния съдийски сигнал

Арсенал спечели рекордна 13-а Купа на Англия след успех с 2:1 срещу Челси.

„Топчиите" хвърлиха всички сили в срещата и се пребориха за трофея, докато „сините" играха под обичайното си ниво и имаха големи проблеми в защита.

Тимът на Арсен Венгер започна по-силно. Още в 5-ата минута Алексис Санчес се пребори за една топка и тя отскочи зад цялата защита на Челси към намиращия се в засада Аарън Рамзи. Уелсецът понечи да играе с топката, но не го направи, а Санчес си я взе и я вкара във вратата покрай Тибо Куртоа. След кратко обсъждане реферите прецениха, че Рамзи е бил в пасивна засада и признаха гола - 1:0 за Арсенал.

В 18-ата минута „артилеристите" имаха златна възможност да вкарат втори гол, но ударът на Уелбек с глава след корнер срещна гредата, а Рамзи се провали при добавката на сантиметри от опразнената врата.

В 30-ата минута при контраатака Уелбек беше изведен отляво, но не успя да преодолее излезлия навреме Куртоа, а после Гари Кейхил изчисти точно пред голлинията. Две минути по-късно Гранит Джака стреля отдалеч със страхотно воле, но Тибо Куртоа отново спаси.

В началото на второто полувреме Челси пробва натиск и Давид Оспина трябваше да спасява удар на Моузес.

В следващите минути атаките на Челси изглеждаха безплодни, а в 68-ата минута Виктор Моузес, който вече имаше един жълт картон, симулира за дузпа и Антъни Тейлър не се поколеба да го изгони за втори жълт картон.

Така „сините" доиграха с човек по-малко, но въпреки това успяха да изравнят. В 76-ата минута Диего Коща получи в наказателното поле, спря отлично топката, елиминира Роб Холдинг и шутира точно за 1:1.

Само три минути по-късно обаче Арсенал нанесе решителния си удар.

Току-що влезлият Оливие Жиру проби отляво и центрира, а непокритият Аарън Рамзи отблизо засече във вратата на Куртоа - 2:1 за Арсенал.

До края се откри още едно положение пред Диего Коща, но този път Оспина спаси удара му и така Арсенал ликува с трофея, като с 13-ата си Купа на Англия задмина Манчестър Юнайтед, който има 12 отличия от турнира.

В същото време Челси пропусна шанса да спечели дубъл, след като вече се поздрави с титлата във Висшата лига.