Най-големите изненади на финала за ФА Къп

Уигън е последният тим направил огромна изненада на финала за ФА Къп.
Един от най-известните мигове в историята на ФА Къп - Джон Монтгомъри прави невероятно спасяване срещу Лийдс през 1973 г.
Дейвид Грос от Уест Хям ликува, след победата над Арсенал през 1980 г.
Кевин Морън от Манчестър Юн става първият получил червен картон на финал за ФА къп. През 1985 г. той е изгонен още в 12-ата минута срещу Евертън.
Луд момент за Лудата банда. Лоури Санчес вкарва победния гол срещу Ливърпул през 1988 г.
Играчите на Евертън ликуват с купата през 1995 г. Това си остава и последният трофей спечелен от Карамелите.
Последната изненада - Уигън с купата през 2013 г. Латикс е единственият тим печелил отличието и изпаднал от елита в същия сезон.

Арсенал и Астън Вила влизат във финала за ФА Къп днес с общо 18 спечелени издания на турнира. Артилеристите ще опитат да станат първия тим вдигнал купата 12 пъти. В момента те делят рекорда с Манчестър Юнайтед - по 11. Астън Вила пък има 7 трофея, но не е печелил надпреварата от 1957 година.

Мидландци са определени като аутсайдер в този сблъсък на „Уембли". Още повече, че през този сезон те загубиха от лондончани с 0:3 и 0:5 в първенството. Но историята на ФА Къп е пълна с изненади. Дори и във финалния мач. Не бива да забравяме, че последните 3 появявания на Арсенал на „Уембли" стигнаха до продължения. Ето някои от предишните изненади във финала за Купата на Футболната асоциация.

Съндърланд - Лийдс 1:0, 1973 г.

Черните котки водени от Боб Стоукс наистина сътворяват невероятна изненада. Лийдс на Дон Реви е големия фаворит, доминираща сила в Англия и един от най-добрите отбори в Европа. Лийдс завършва на трето място в класирането, но всички очакват да се справят без проблем с втородивизионния Съндърланд. С раздаване и огромен късмет Черните котки пресичат пътя на Лийдс. Гол на Йън Портърфийлд носи победата с 1:0. Вратарят на Съндърланд Джом Монтгомъри е героя, като прави изумително двойно спасяване срещу Тревър Чери и Питър Лоримър. Тази проява си остава една от най-известните в турнира и до днес.

Уест Хям - Арсенал 1:0, 1980 г.

Последният тим от втора дивизия, който е направил изненада на финала са Чуковете. Арсенал беше потърпевш. Артилеристите изглеждаха сигурни за шести триумф в турнира, но Уест Хям показва, че не е дошъл само на разходка на „Уембли". Местният герой Тревор Брукинг вкарва единственият гол в 13-ата минута.

Евертън - Манчестър Юн 0:1, 1985 г.

Вярвате или не имаше време, когато Евертън беше фаворит срещу Манчестър Юнайтед. И беше най-добрият отбор в Англия. Карамелите вече бяха спечелили първенството и КНК и искаха да са първия английски тим, който печели дубъл у дома и европейски трофей в един сезон.

Юнайтед обаче има отлична история в турнира и гони своята 6-а купа. Карамелите получават сериозно предимство, когато в 12-ата минута на мача Кевин Моран от Червените дяволи става първия играч в историята изгонен на финал за ФА Къп. Но дори и това не помага на Евертън. С гол на Норман Уайтсайд в продълженията Юнайтед печели.

Ливърпул - Уимбълдън 0:1, 1988 г.

Може би най-известната изненада на финал за ФА Къп. Всички вярват, че отбора на Ливърпул през 1988 г., воден от Джон Барнс, е един от най-великите в английския футбол. Единствено Лудата банда стои на пътя на червените да станат първия тим печелил дубъл два пъти.

Лоури Санчес дава аванс на Уимбълдън в 37-ата минута, но малко след това Джон Олдридж може да изравни от дузпа за Ливърпул. Вратарят на Доновете Дейв Безънт става първият човек в историята спасил дузпа на финал за ФА Къп и Уимбълдън печели отличието.

Евертън - Манчестър Юн 1:0, 1995 г.

10 години след като Юнайтед изненада Евертън, ролите се размениха. Опитът на Юнайтед да защити титлата си от предишния сезон се провали и Червените дяволи се надяваха да спечелят купата срещу Евертън, който завърши 15-и в първенството.

Хората на Джо Ройъл обаче са решени да прекъснат сушата от 8 г. Без трофей. И да вземат реванш.

Алекс Фъргюсън показа бъдещето на Юнайтед като пуска в игра Гари Невил и Ники Бът. Пол Скоулс влиза от пейката. Но Невил Саутол, който игра и на финала през 1985 г., се оказа непреодолима преграда на вратата. Пол Райдаут записва името си във фолклора за купата, като вкарва единствения гол в мача.

Манчестър Сити - Уигън 0:1, 2013 г.

Също като Юнайтед през 1995 г., хората на Роберто Мартинес не успяха да защитят титлата си от предходния сезон. Но финала за купата изглеждаше рутинен. Съперник беше Уигън, който изпадна от Висшата лига.

Въпреки това хората на Роберто Мартинес бяха по-добрия отбор още от старта. Пабло Сабалета бе изгонен в 84-ата минута за Сити. И в добавеното време на мача Бен Уотсън направи един от най-запомнящите се моменти в историята на турнира. Неговият гол донесе купата на Уигън.