12 незабравими европейски вечери на "Анфийлд"

12. Ливърпул - Барселона 1:0. 2001 г. Полуфинал за Купата на УЕФА, реванш. Ливърпул продължава с общ резултат 1:0. Единственото попадение бележи Гари Макалистър от дузпа.
11. Ливърпул - Оксер 3:0. 1991 г. Купа на УЕФА, втори кръг, реванш. Ливърпул продължава с общ резултат 3:2. След тежкото поражение във Франция малцина вярват в чудото. То обаче е постигнато пред 60 000 фенове с победния гол на Марк Уотърс едва 7 минути преди края.
10. Ливърпул - Виляреал 3:0. 2016 г. Полуфинал в Лига Европа, реванш. Ливърпул продължава с общ резултат 3:1.
9. Ливърпул - Челси 1:0. 2007 г. Шампионска лига, полуфинал, реванш. Ливърпул продължава след дузпи.
8. Ливърпул - Ювентус 2:1. 2005 г. Шампионска лига, полуфинал, първи мач. Мачът бе наситен с емоции - двата велики клуба се срещнаха за първи път след трагедията на "Хейзъл". Освен това бе предшестван от минута мълчание заради скорошната смърт на папа Йоан Павел ІІ.
7. Ливърпул - Рома 2:0. 2002 г. Шампионска лига, групова фаза. Яри Литманен и Емил Хески носят успеха срещу италианския шампион, воден от Фабио Капело. Трите точки пращат тима на четвъртфиналите.
6. Ливърпул - Борусия Дортмунд 4:3. 2016 г. Лига Европа, четвъртфинал, реванш. Този велик сблъсък бе съвсем скоро и едва ли ще бъде забравен скоро.
5. Ливърпул - Олимпиакос 3:1. 2004 г. Шампионска лига, групова фаза. Отборът на Рафа Бенитес изостава с 0:1 след попадение на Ривалдо и се нуждае от цели три гола, за да излезе от групата. Шедьовърът на Стивън Джерард полага основата на славния европейски поход през следващите четири сезона.
4. Ливърпул - Брюж 3:2. 1976 г. Финал за Купата на УЕФА, първи мач. Ливърпул печели трофея с общ резултат 4:3. Гостите повеждат с 2:0 след само 12 минути. Мениджърът Боб Пейсли прави шокираща смяна на почивката - вади нападателя Джон Тошак и пуска халфа Джими Кейс. Ливъпул прави знаменит обрат с голове в 59-ата, 61-вата и 65-ата минута.
3. Ливърпул - Интер 3:1. 1965 г. Полуфинал за КЕШ, първи мач. Ливърпул отпада с общ резултат 3:4. Бил Шенкли заповядва на контузените футболисти да направят почетна обиколка със спечелената три дни по-рано ФА Къп и това вастървява публиката до краен предел. Тимът печели с 3:1, но реваншът на "Сан Сиро" е истинска катастрофа. Англичаните претендират, че два от головете на Интер са нередовни, а попадение на Ливърпул е неправилно отменено. Резултатът обаче е 3:0.
2. Ливърпул - Сент Етиен 3:1. 1977 г. КЕШ, четвъртфинал, реванш. Ливърпул продължава с общ резултат 3:2. Ключов успех по пътя към първия триумф в най-силния континентален турнир.
1. Ливърпул - Челси 1:0. 2005 г. Шампионска лига, полуфинал, реванш. Ливърпул печели с общ резултат 1:0. Трибуните се тресат час преди началото, а голът на Луис Гарсия със странична ножица отприщва вулкан. Отборът стига първия си финал при шампионите от 20 години.

Ливърпул единствен наруши испанската хегемония в клубните турнири през сезона. При това по категоричен начин - 3:0 над Виляреал след смазващо превъзходство в реванша.

"Мърсисайдци" скоро ще затворят поредния си разочароващ сезон във Висшата лига, но за сметка на това подлудиха от приятни емоции феновете си на европейската сцена.

Легендарният тим достигна до четвъртия си финал в Лига Европа (Купата на УЕФА). За последно трофеят бе спечелен през 2001 г. след епичен сблъсък с друг испански съперник - Алавес (5:4).

Предлагаме ви класация на най-паметните европейски нощи на "Анфийлд". В нея фигурира и класическият успех над Жълтата подводница.