Никой не е доволен, но Пеп е горд: 5 извода след Сити - Ливърпул

5 извода след равенството 1:1 между Манчестър Сити и Ливърпул...
1. Юрген Клоп винаги пази най-доброто за големите мачове
Преди Клоп да пристигне в Ливърпул, мърсисайдци бяха спечелили едва едно от последните си 16 гостувания срещу Челси, Арсенал, Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед. Сега „червените” са без поражение в последните си 13 мача срещу отбори от топ 6 във Висшата лига, като последното им поражение срещу тим от голямата шесторка е в началото на 2016-а, когато загуби от Манчестър Юнайтед с 0:1 у дома.
2. Сити също трябваше да получи дузпа
Майкъл Оливър е съдията, отсъдил най-много дузпи във Висшата лига досега – 12. Но трябваше да са 13. Напълно точно отсъди дузпа в полза на Ливърпул за нарушението на Гаел Клиши срещу Роберто Фирмино в началото на второто полувреме, но трябваше да отсъди такава и в полза на Сити. И то още през първото полувреме, когато при едно центриране Джеймс Милнър посече Рахийм Стърлинг на метри от голлинията, докато крилото на „гражданите” се опитваше да стигне центриране на Лирой Сане. Една от малкото грешки на рефера в дербито.
3. Ливърпул се нуждае от Филипе Коутиньо в големите мачове
Още веднъж Коутиньо отсъстваше от дерби мач. Бразилецът бе напълно анонимен и няма да е изненадващо, ако Клоп реши да го остави на пейката за някое от следващите дербита. Коутиньо прибира 200 паунда на седмица и е най-скъпоплатеният футболист на Ливърпул. Време е да започне да се държи така и в големите мачове.
4. Джон Стоунс изглежда малко по-добре, Отаменди остава рисков
Няколко добри отигравания и блокирания и най-важното – не той направи дузпата – показват, че 22-годишният Стоунс се развива. Англичанинът игра до обикновено рисковия Николас Отаменд и Фернандиньо, който бе използват в защитата отново. Въпреки че Ливърпул имаше една дузина шансове пред вратата на Кабайеро, Стоунс изглеждаше по-стабилен от предишните големи мачове.
5. Манчестър Юнайтед е истинският победител
Жозе Моуриньо може и да не го признае, ако успеете да го питате, но „червените дяволи” са истинските победители от равенството в дербито. Юнайтед вече е пети, на четири точки зад Ливърпул, който е изиграл два мача повече, и на пет точки зад „гражданите”, които имат повече от тима на Специалния. Интересното е, че един от отложените мачове на Юнайтед е градско дерби със Сити.
Снимка: Getty Images

Манчестър Сити и Ливърпул направиха само 1:1 в едно от най-интересните дербита, които гледахме този сезон.

Огромен брой положения бяха изпуснати и от двата тима, а Вили Кабайеро се превърна в герой за „гражданите” с няколко брилянтни намеси.

Пеп Гуардиола каза, че това е един от дните, с които се гордее най-много в живота си. Испанецът благодари на футболистите си за доброто представяне, въпреки че Сити не спечели, и за начина, по който се възстановиха след отпадането от Шампионската лига от Монако миналата седмица: „Искам да остана с тези момчета дълго, дълго време.”

След нулева първа част, Джеймс Милнър даде аванс на Ливърпул с гол от дузпа, а крайното 1:1 оформи Серхио Агуеро 20 минути преди края с 13-ия си гол през сезона във Висшата лига.

Адам Лалана и Садио Мане се отчетоха с най-големите пропуски за гостите, докато Кевин де Бройне удари греда за Сити. За положението между Милнър и Стърлинг ще говорим след малко.

Равенството обаче не задоволява кой знае колко двата тима, тъй като отвори битката за топ 4, в която все още са Юнайтед и Арсенал. Сити остава трети с 57 точки, на две зад Тотнъм и 12 зад Челси, а Ливърпул има 56 на четвъртата позиция.

Какво научихме от равенството между Ман Сити и Ливърпул – вижте в галерията.