Шести опит за Господина от Лондон

Бербатов замахва, след като се прицели внимателно, и ще прати топката във вратата на Арсенал. Сензационно, Монако е на път към четвъртфиналите.
Секунда по-късно българинът се изправя и тръгва към агитката на гостите.
Тимът на Леонардо Жардим не бе слаган в сметките.
Но головете на Кондогбия, Бербатов и Ферейра-Караско промениха статуквото.
Бербатов предупреди Арсенал преди мача: Фаворити сте, но внимавайте!
Последната му среща с този съперник в Шампионската лига бе през 2009-а, когато победи с Юнайтед на същия стадион със същия резултат - 3:1.
А първият му гол в елиминации на Шампионската лига дойде преди 13 години срещу Ливърпул, тогава с екипа на Леверкузен.
Радамел Фалкао написа в twitter: Напред, Монако! Тигъра сега можеше да играе в атаката с Бербатов.
Спокоен и уверен в способностите си, Бербатов не се скъсва от тичане по терена. Няма смисъл.
На този стадион му върви - с Фулъм наниза два гола за зрелищно 3:3.
Господинът от Лондон, както се казваше в рекламата, се завърна на голямата сцена след 4 години без участие в Шампионската лига.

Димитър Бербатов вкара гол и се завърна на голямата сцена в шести и вероятно последен опит да стигне Свещения Граал на футбола. Е, разбира се няма как Монако да е фаворит в Шампионската лига, но мечтите поне са безплатни.

Докато си в играта на елиминациите, си мечтаеш и за трофея. А ако елиминира Арсенал, което изглежда доста вероятно след 3:1 в Лондон, Монако остава сред най-добрите 8 тима в Европа.

Това е шестият случай, в който Бербатов тръгва под светлината на прожекторите на елиминациите на турнира. Попадението му в Лондон бе едва второ в решителната фаза, след като миналото дойде преди цели 13 години и донесе 4:2 над друг английски тим - Ливърпул.

Само един друг българин има два гола в елиминациите на Шампионската лига в този формат - Христо Стоичков. Камата обаче има 17 попадения в шампионския турнир (и в стария - КЕШ), а Бербатов засега е на кота 13.

Димитър стигна три пъти до финал - веднъж игра в него при 1:2 на Леверкузен от Реал през 2002-ра. Влезе като резерва, но видя удара му спасен от Икер Касияс в края и загуби купата.

Влезе от скамейката и при 0:2 на Юнайтед с Барселона през 2009-а, като отново изпита горчилката на поражението.

Най-тежко му е било през 2011-а, когато сър Алекс Фъргюсън не го включи дори в групата за финала с Барселона на "Уембли", а тимът му пак загуби - 1:3.

Отпадна веднъж на осминафинал (2005-а от Ливърпул с Леверкузен), и един път на четвъртфинал (с Юнайтед от Байерн през 2010 г.).

Любопитно, във всеки от трите пъти, когато е играл в мачове срещу Арсенал в турнири, стига финал с отбора си.

С Леверкузен среща този съперник през 2001-2002 г. във втората групова фаза и играе като резерва в двата мача. Записва и половин час на стария стадион "Хайбъри", а после Леверкузен стигна финала срещу Реал.

През 2008-а изигра великолепни мачове с Тотнъм на полуфинал за Купата на лигата (1:1 и 5:1) и впоследствие вдигна трофея на "Уембли".

Година по-късно влезе като резерва при двете победи на Юнайтед на полуфинал в Лигата над Арсенал с 1:0 и 3:1, за да изживее загуба от Барса на финала.

За девети път гостува на "Емирейтс", като за първи път победи, когато е титуляр! Досега, започнеше ли от първата минута с отбора си, записа 4 загуби и 2 ремита.

В сряда Бербатов изигра 20-ия си мач срещу Арсенал и вкара за пети път. Съдбата му даде възможност отново да покаже класата си в турнира, който е във фокуса на вниманието, след като с Фулъм сякаш бе излязъл от орбитата на най-елитните клубове.

"Ние искахме повече победата - каза след мача. - Никой не вярваше, че можем да победим, но ето, че го направихме. Спечелихме повече единоборства, вярвахме си и имахме ясен план за мача. Но нищо не е приключило. Арсенал си е Арсенал, имат играчите да обърнат всеки двубой. Затова и реваншът не е предрешен."

Е, не е, разбира се. Но Бербатов си мечтае за поне още един кръг в турнира, за четвъртфинал. А после... каквото дойде - все е бонус.

Това е шестият му опит. Вероятно последен.

Отписани или не от букмейкърите, Димитър и Монако още са в играта.