Играта на Барселона показа притеснителни моменти за треньора Снимка: Getty Images
Играта на Барселона показа притеснителни моменти за треньора
Анчелоти успя да обезвреди най-силното оръжие на Барселона - притежанието на топката Снимка: Getty Images

Очакването беше голямо. След четиримесечно наказание Луис Суарес трябваше да дебютира за Барселона в Ел Класико и може би изненадващо, но мнозина смятаха, че Луис Енрике трябва да пусне уругваеца титуляр. Планът на Барселона звучеше добре, но не проработи.

На пресконференцията преди мача Енрике обяви, че Суарес ще играе срещу Реал, но няма да е титуляр. Което беше логично. Все пак, Луис игра 15 минути срещу мексиканския Леон през август, а през септември записа 90 минути за Барселона Б срещу младежите до 20 години на Индонезия - каталунците биха с 6:0, а Суарес вкара два гола. А през октомври Суарес игра за Уругвай в контролата срещу Оман, спечелена с 3:0, а той пак вкара два гола.

„Разбрах, че ще съм титуляр час и половина преди мача, когато обсъждахме тактиката ни срещу Реал - обясни снощи Суарес. - В последните няколко седмици тренирах всеки ден и мислех за този мач. Чувствах, че съм готов за игра."

В началото на мача Суарес показа, че се сработва добре с Меси и Неймар, а освен това даде и паса за гола, с който Барселона поведе. Набезите му в половината на Реал сериозно тормозеха Серхио Рамос и Пепе, но малко по-късно силите му свършиха и темпото на Суарес рязко спадна.

Без да се засяга никой в Леон, в Индонезия и в Оман, но мач срещу Реал на „Сантяго Бернабеу" е изпитание от доста по-висока класа. Със сигурност, Суарес е много ценно попълнение за Барселона - той стреля опасно, дава точни пасове и се движи страхотно по терена, но сега изобщо не беше моментът, в който да дебютира за каталунците. Просто не е готов след тези 4 месеца извън терена.

„Не съжалявам, че пуснах Суарес титуляр - обясни снощи Енрике. - Той е много важен играч за Барселона и знае много добре какво се иска от него."

Барселона пристигна на „Сантяго Бернабеу" с невероятни резултати до момента - осем мача в Ла Лига и голова разлика 22:0. Но Енрике, който няма търпение да вземе първата си победа като треньор над Реал, клубът, където прекара пет сезона преди да премине в Барселона, направи някои спорни промени в титулярния състав.

Решението му да избере Жереми Матийо за ляв бек беше добро, но пък Жерар Пике не игра особено ориентирано и точно той направи дузпата, с която Реал изравни.

В полузащитата Шави се оказа рисков избор. Когато Барселона контролира владеенето на топката, 34-годишният маестро дава много качество в играта на каталунците. Но когато другият отбор държи повече топката, както стана снощи, играчите на Барселона показаха, че не справят добре с ефективната преса на съперника, особено през второто полувреме. В крайна сметка Енрике смени Шави с Иван Ракитич, но вече беше твърде късно - инициативата вече беше у Реал и Карим Бензема вкара решителния трети гол минута, след като хърватинът влезе в игра.

Това попадение падна след объркване между Андрес Иниеста и Хавиер Масчерано, което подари топката на Реал.

„Загубите са част от изграждането на един отбор - обясни Енрике. - Надявам се, че това ще ни помогне да разберем и да не повтаряме грешките си. Продължаваме напред."

Защитата на Барселона допусна общо шест гола срещу ПСЖ и Реал, което означава, че статистиката от началото на сезона не дава точна представа за играта на каталунците. Да не допуснеш гол срещу Елче, Гранада, Райо Валекано и Малага е добре, но срещу топ отборите в Европа нещата са по-различни. Така че, освен Суарес, защитата на Барселона също трябва да привлече вниманието на Енрике след дербито.