Десетте шедьовъра на сезона в Англия

Лидерството в Премиършип се смени цели 25 пъти, но накрая триумфира Манчестър Сити.
1. Кристъл Палас - Ливърпул 3:3 (5 май, 2014)
Един от най-страхотни мачове през сезона. Ливърпул водеше с 3:0 до 79-та минута, но в крайна сметка си тръгна само с точка от Лондон. "Червените" се бяха хвърлили в атаки да топят головата разлика на Манчестър Сити, но това им изигра лоша шега.
2. Ливърпул - Манчестър Сити 3:2 (13 април, 2014)
Смяташе, че този двубой ще реши титлата. Филипе Коутиньо донесе победата на "червените" с брилянтно попадение в 78-та минута, но това в крайна сметка се оказа недостатъчно. Ливърпул доминираше и поведе с 2:0, но след това допусна изравняване. Драмата беше голяма.
3. Ливърпул - Арсенал 5:1 (8 февруари, 2014)
В началото на февруари Арсенал беше начело в класирането, а Ливърпул се стремеше да се утвърди в топ 4. Но за 20 минути на "Анфийлд" битката за титлата придоби нови измерения. Ливърпул помете отбора на Венгер и даде заявка, че ще е сред основните претенденти за първото място.
4. Евертън - Ливърпул 3:3 (23 ноември, 2013)
6 гола, безброй положения, великолепни спасявания и едно от най-великите дербита край Мърси в историята. Двубоят премина през обрати преди Даниел Стъридж да подели точките в последната минута с попадение с глава.
5. Челси - Арсенал 6:0 (22 март, 2014)
Мач номер 1000 за Арсен Венгер начело на Арсенал бе истинска катастрофа. 3:0 за Челси и изгонен човек за 17 минути. Този двубой ще се запомни не само с резултата, но и с уникалната грешка на рефера Андре Маринър, който изгони Киърън Гибс вместо Алекс Окслейд-Чембърлейн. Снимка: Getty Images
6. Манчестър Сити - Арсенал 6:3 (14 декември 2013)
Сити вече бяха вкарали по 4 пъти на Нюкасъл и Манчестър Юнайтед, както и 7 на Норич, преди визитата на лидера Арсенал. Домакините отнесоха тима на Арсен Венгер в 9-голов спектакъл.
7. Кардиф - Манчестър Сити 3:2 (25 август 2013)
Това бе едва вторият кръг от сезона, но в него дойде една от големите изненади. Кардиф направи страхотен обрат - след като допусна гол за 0:1 точно след почивката, уелският тим отвърна с три попадения. Исторически три точки - първи за клуба във Висшата лига.
8. Астън Вила - Уест Бромич 4:3 (29 януари 2014)
Дербито на Мидландс ще се помни дълго. В първите 9 минути Уест Бромич вкара два пъти, а Вила отвърна с три, за да дойде изравняване преди почивката - 3:3. Кристиан Бентеке вкара победния гол от дузпа.
9. Арсенал - Евертън 1:1 (8 декември 2013)
Страхотен мач и едно от най-впечатляващите представяния на гостуващ отбор на стадиона на Арсенал в последните години. Тимът на Роберто Мартинес доминираше във влаеенето на топката и ударите, което се случва рядко на домакините. Въпреки това Евертън чака до 84-ата минута за изравнителния си гол, а нямаше да е справедливо да си тръгне с празни ръце.
10. Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 4:1 (22 септември 2013)
Първото дерби на Дейвид Мойс завърши унизително, като Сити водеше с 4:0 до 50-ата минута. Агуеро, Туре и Насри вкараха, а Юнайтед бе безпомощен. В този момент вече бе ясно, че Сити го чака невероятен сезон.

Преди три дни босът на Футболната асоциация Грег Дайк си позволи да каже: "Да спечелиш Висшата лига с Манчестър Сити е като да си първи на Тур дьо франс с "Харли Дейвидсън"..."

Но Сити е шампион. А още преди 50 години Мат Бъзби каза: "Незаслужен шампион няма. Който има най-много точки в края на сезона - той е заслужил титлата."

През есента Сити далеч не бе убедителен, като спечели само два пъти като гост до Нова година. При четири поражения и три ремита - това си бе форма за топ 4 в най-добрия случай.

Но най-богатият клуб в Англия и вероятно света вкарваше неудържимо на свой терен - 6:0 над Тотнъм, 6:3 над Арсенал, 4:1 над Юнайтед, 7:0 срещу Норич... Тези резултати, а и изравненото статукво на върха, където всички губеха точки, задържаха Сити около първото място.

Но Арсенал бе тимът, който водеше през месеците октомври и ноември след серия от победи, въпреки разочарованието от шоковото 1:3 у дома от Вила на старта.

Ливърпул поведе колоната преди Коледа, но между 26 и 30 декември загуби от два претендента - 1:2 от Сити и 1:2 от Челси като гост.

На 1 януари, символна дата в сезона, Арсенал водеше с 45 точки. Сити имаше 44, Челси 43, а Ливърпул - 39.

След Нова година два отбора направиха невероятни серии. Ливърпул загуби едва 9 точки от 57 възможни. Сити изпусна 12, но имаше аванс от 5 т. на старта на 2014-а.

Челси и Арсенал се провалиха повече пъти и останаха трети и четвърти, въпреки че бяха на върха на 1 януари.

Това бе най-вълнуващият сезон на Висшата лига от създаването и, като водачеството се е сменило 25 пъти за 38 кръга!

До началато на следващия остават по-малко от 3 месеца...