"Фалшивият японец от Лийдс", който предизвика скандал в Белгия

Юта Тойкоава вкара хеттрик и спаси своя Ойпен от изпадане, но вече е обект на разследване

През изминалия уикенд завърши редовния сезон в белгийския елит.

Преди последния кръг последният Ойпен и предпоследният Мехелен бяха с равен брой точки – по 24, но Мехелен имаше по-добра голова разлика с едно попадение (-20 срещу -21).

20 минути преди края на мачовете Мехелен водеше с 2:0 в домакинството си срещу Ваасланд-Беверен, докато Ойпен и Мускрон играеха при резултат 0:0.

След това Ойпен вкара четири гола за 16 минути и се спаси, пращайки Мехелен в долната дивизия, благодарение на по-добра голова разлика със само едно попадение.

Двата отбора завършиха с по 27 точки, но головата разлика от -17 на Ойпен изигра решаваща роля.

В основата на успеха за Ойпен бе един „фалшив японец от Лийдс“. Юта Тойокава вкара хеттрик за домакините срещу Мускрон и подаде за четвъртото попадение.

След този мач обаче белгийската Юпиер лига започна разследване срещу Ойпен.

Какъв е проблемът?

На 5 януари Ойпен обяви на официалния си сайт, че привлича 23-годишния Тойокава под наем от Лийдс. Странното в случая е, че японецът никога не е бил собственост на легендарния английски тим, който в момента се подвизава в Чемпиъншип.

Според информацията на сайта на Ойпен, Тойокава е бил играч на японския втородивизионен Окаяма, преди да бъде продаден на Лийдс.

Според сайтът Transfermarkt.com обаче Тойокава е бил собственост на елитния Кашима Антлърс и между февруари 2016-а и януари 2018-а е играл като отдаден под наем в Окаяма.

За период под наем или постоянен в Лийдс изобщо не се и споменава.

Връзката между двата клуба е катарската академия за развитие на млади таланти Aspire. Тя финансира Ойпен и в същото време е собственост на директора на Лийдс Иван Браво.

23-годишният Тойокава, който може да играе и като втори нападател, бе напълно безизвестен преди хеттрика си за Ойпен в последния ден от редовния сезон в Белгия. Тойокава има посредствени статистики в японския футбол, а преди головото си шоу се бе появявал едва три пъти като резерва за Ойпен, без дори да се разпише.

Но миналата неделя беше неговият ден. В 73-тата Тойокава откри резултата за Ойпен, след това подаде на Луис Гарсия за 2:0, а в 80 и 89 минути подсигури не само успеха, но и елитния статут на тима си и през следващия сезон.

Ако се чудите дали в Лийдс са чули за представянето на Тойокава – със сигурност.

Шефът на звеното им в Азия Тошия Фуджитсу бе в Белгия по време на двубоя, а след него написа в Twitter: „Тойокава беше страхотен. Радвам се, че успях да видя хеттрика му на живо. Горд съм, че можех да подкрепям японец по време на подобен страхотен мач. Поздравления, Тойокава!“

Дали Тойокава най-накрая ще стигне до Лийдс, ще разберем най-вероятно през лятото. Дотогава би трябвало да имаме и резултати от разследването на белгийската лига по начина, по който японецът е привлечен от Ойпен и дали има нещо нередно при трансфера.