Левски - ЦСКА: Мартениците са сини

ЦСКА не е побеждавал Левски през март от 1983-а. "Червените" печелят в турнира за Купата на съветската армия след дузпи, а Стойчо Младенов пропуска от бялата точка
През октомври ЦСКА затвърди, че това е неговият месец в дербито. Дали Левски ще спази традицията?
Феновете вече видяха три дербита през сезона. "Сини" и "червени" на два пъти направиха 0:0 за Купата, а в крайна сметка ликуваха левскарите след дузпи
Съществува голяма вероятност след разделянето на две 7-ци, двата софийски гранда да се изправят един срещу друг и следващата седмица

ЦСКА няма победа над Левски през месец март повече от 30 години. За последно "червените" триумфират над вечния си съперник на 2-и март 1983 г.

Мачът е от четвъртфиналите на турнира за Купата на съветската армия и предлага драматична развръзка.

Редовното време завършва 1:1, след като двата отбора си разменят по едно попадения през второто полувреме.

Красимир Чавдаров извежда "сините" в 60-та минута, а Ради Здравков изравнява от дузпа в 77-та и праща мача в продължения.

В допълнителното време нов гол не пада, а при дузпите Георги Велинов е героят за "армейците". Джони спасява удари на Пламен Николов и Божидар Искренов, но това съвсем не е всичко...

Настоящият наставник на ЦСКА Стойчо Младенов също играе в този мач и пропуска да реши неговия изход. Стойчо изпълнява при 3:2 четвъртата дузпа и при гол класира ЦСКА напред, защото "сините" вече са изпълнили. Борислав Михайлов обаче спасява.

След това Мишо Вълчев възстановява равенството и левскарите се молят за нов пропуск на съперника, който ще ги остави в мача.

Георги Велинов обаче реализира последния удар за "червените" и те пробиват напред, само за да бъдат отстранени на полуфиналите от Локомотив Пд в Ихтиман.

От този момент започва господството на Левски през март и вече 31 години "сините" не познават вкуса на поражението във вечното дерби в третия месец от годината.

Оттогава се изиграват още 8 мача, в които левскарите стигат до 6 поредни победи и два "хикса" през новия век.

Само веднъж в историята на голямото съперничество досега дербито се е играло точно в деня на жената 8-ми март. През далечната 1959-а Левски бие с 1:0 с гол на Христо Илиев-Патрата.

ЦСКА – Левски        2:2
1:0 Ст. Божков (6), 2:0 Кр. Янев (21), 2:1 Д. Попдимитров (54), 2:2 Ст. Абаджиев (63)

31.03.1955 г. “А” група
ЦСКА – Левски        3:1
0:1 Ст. Абаджиев (22), 1:1 П. Михайлов (25), 2:1 Ст. Стефанов (42), 3:1 Г. Димитров (56)

8.03.1959 г., “А” група
1:0 Хр. Илиев (64)

12.03.1961 г., “А” група
ЦСКА – Левски        2:0
1:0 Ив. Колев (25-д), 2:0 Ив. Ранков (72)

11.03.1967 г., “А” група
Левски – ЦСКА        1:1
0:1 Асп. Никодимов (21), 1:1 Цв. Веселинов (32)„

24.03.1973 г., “А” група
Левски – ЦСКА 1:2
0:1 Д. Марашлиев (59), 1:1 П. Панов (88), 1:2 П. Жеков (90)

22.03.1980 г., “А” група
Левски – ЦСКА 2:3
1:0 Вл. Николчев (22), 1:1 С. Джевизов (29), 1:2 М. Вълков (34), 1:3 С. Джевизов (55), 2:3 Е. Спасов (88-д)

13.03.1982 г., “А” група
ЦСКА – Левски 2:1
2:0 Цв. Йончев (12, 36), 2:1 П. Курдов (46)

2.03.1983 г., КСА, ¼ финал
Левски – ЦСКА 3:4 след дузпи (1:1 в редовното време)
1:0 Кр. Чавдаров (60), 1:1 Р. Здравков (77-д)
При дузпите: 0:0 Пл. Николов (Г. Велинов спасява), 0:1 Р. Здравков, 1:1 Гр. Григоров, 1:2 Пл. Марков, 2:2 П. Петров, 2:3 Г. Илиев, 2:3 Б. Искренов (Г. Велинов спасява), 2:3 Ст. Младенов (Б. Михайлов спасява), 3:3 М. Вълчев, 3:4 Г. Велинов

14.03.1984 г., КСА ½ финал
ЦСКА – Левски 0:1
0:1 М. Вълчев (60)

31.03.1984 г., КСА, ½ финал
ЦСКА – Левски 1:3
0:1 М. Вълчев (20-д), 1:1 С. Джевизов (41), 1:2 Б. Искренов (71), 1:3 П. Курдов (83)

9.03.1985 г., “А” група
Левски – ЦСКА 3:1
0:1 Пл. Марков (40), 1:1 П. Петров (64), 2:1 Пл. Цветков (80), 3:1 Р. Гочев (88)

6.03.1988 г., “А” група
ЦСКА – Левски 2:3
1:0 Л. Пенев (6-д), 2:0 Е. Костадинов (8), 2:1 М. Петров (18), 2:2 Г. Йорданов (27), 2:3 Н. Сираков (29)

6.03.1999 г., “А” група
1:0 М. Петков (8-д), 1:2 Г. Иванов – Гонзо (27, 61), 1:3 Ал. Александров (68), 2:3 А. Букарев (84)

22. 03.2000 г., КБ 1/4-финал
0:1 Г. Иванов – Гонзо (78)

2.03.2002 г., “А” група
ЦСКА – Левски 2:2
1:0 Л. Пенев (43), 2:0 Вл. Манчев (56), 2:1 Г. Иванов – Гонзо (64), 2:2 Г. Чиликов (69)