Безкрайни дузпи

Албърт Адома от Мидълзбро изпусна решителната дузпа в мача с Ливърпул снощи
Играчите на Ливърпул се радват след победата, тези на Мидълзбро изпуснаха уникален шанс за победа на "Анфийлд" за първи от 1976 насам
Играчите и феновете на Боро празнуват изравнителния гол на Бамфърд в последната минута на продълженията
Адам Рийч изравни за 1:1
Дебютантът Джордан Роситър изведе Ливърпул напред още в 10 минута
Балотели вкара и двете дузпи, които изпълни
Радостта след победата на Ливърпул

Ливърпул успя да отстрани Мидълзбро по изключително драматичен начин от турнира за Купата на Лигата - след 2:2 в редовното време тимът на Брендън Роджърс се наложи с 14:13 при дузпите. Това е изравнен рекорд на британския професионален футбол и бяха необходими 30 дузпи преди крилото на Боро Албърт Адома да направи решителния пропуск и да осигури класирането на Ливърпул за четвъртия кръг на турнира.

Двата отбора си вкараха по един гол в редовното време - дебютантът Джордан Роситър изведе Ливърпул напред, но Адам Рийч изравни с глава. В продълженията Сусо отново изведе Ливърпул напред, но Боро изравни чрез Патрик Бамфърд, който вкара от дузпа в последната минута.

И така се стигна до дузпите. Симон Миньоле спаси първата дузпа на Боро, изпълнена от Бамфорд, а малко по-късно Рахийм Стърлинг изпусна петата дузпа за Ливърпул. Последваха 20 дузпи, които се изпълняваха по правилото за „внезапна смърт", но при всеки удар падаше гол - накрая по една дузпа вкараха и вратарите, а имаше играчи, които изпълниха по два наказателни удари. И първият, който не издържа на напрежението се оказа Адома.

Това постижение на Ливърпул изравни сблъсъка между Дагенам Редбридж и Лейтън Ориент от 2011 - мач от турнира за „Джонстън'с пейнт трофи", в който участват отбори от Първа и Втора лига. През 2011 двата отбора изпълниха успешно 27 дузпи, а накрая ударът на защитника на Лейтън Бен Чорли беше спасен от вратаря на Дагенам Джеймс Ший, което означаваше победа с 14:13.

Историята на Ливърпул помни и друг драматичен сблъсък, завършил с дузпи, само че за Купата на ФА. През 2001 Рики Ламбърт, който в предишния си клуб Саутхемптън имаше репутация на отличен изпълнител на дузпи, изпусна удара си срещу Форест Грийн. За щастие на Ливърпул, това не беше решаващата дузпа и „червените" спечелиха с 11:10.

Друг британски рекорд - през октомври 2013 играчите на Брокънхърст и Андоувър Таун, които участваха в турнира „Хемпшър Синиър Къп" си биха 29 успешни дузпи преди да се реши победителят, като накрая най-важният пропуск направи Клаудио Хърбът от Андоувър.

Но това далеч не е най-доброто постижение в света. Световният рекорд се дължи от два отбора, борещи са за Купата на Намибия, които се срещат през 2005 година - КК Палас и Сивикс си бият общо 48 дузпи докато се стигне до крайния резултат 17:16 за КК Палас като преди това редовното време е завършило 2:2.

На световните първенства рекордите са по-скромни - на първо място са два мача от 1982 и 1994. Първият случай е исторически, тъй като това е дебютът на дузпите на световни първенства - на полуфиналите се срещат Западна Германия и Белгия. Редовното време завършва 3:3 и следват 12 дузпи по правилото за „внезапната смърт" - Максим Боси изпуска последния удар за Белгия, а Хорст Хрубеш вкарва и класира с 5:4 Германия на финала. 12 години по-късно Швеция победи Румъния със същия резултат на четвъртфиналите в САЩ.