Уебър спечели квалификацията в Япония

Марк Уебър спечели квалификацията за Гран при на Япония

Марк Уебър с Red Bull спечели квалификацията за Гран при на Япония на пистата „Сузука", след като победи с 0,174 секунди съотборника си Себастиан Фетел, който се оплака от проблеми със системата KERS. Австралиецът беше най-бърз в първата си обиколка с летящ старт във финалната част на квалификацията и изпревари Фетел, а след това световният шампион не успя да се доближи до Марк, който беше най-бърз и в първата си обиколка.

Трети остана Люис Хамилтън с Mercedes, следван от Ромен Грожан с Lotus. Преследвачът на Фетел в битката за титлата - Фернандо Алонсо с Ferrari завърши едва осми в квалификацията, три позиции зад съотборника си Фелипе Маса.

Ако Фетел спечели утре, а Алонсо е след осмото място, то Себ ще си гарантира четвърта поредна световна титла още на финала в Япония.

Алонсо се нареди зад Нико Розберг с Mercedes, който е шести и зад Нико Хюлкенберг със Sauber, който отново записа впечатляващо представяне и си осигури място в челото.

Топ 10 допълниха Кими Райконен с Lotus и Дженсън Бътън с McLaren.

На „Сузука" Уебър спечели първата си квалификация за 2013 и за първи път този сезон се класира пред Фетел на старта. Австралиецът напуска Формула 1 в края на сезона, за да води атаката на Porsche в „24 часа на Льо Ман", а днес отново заяви, че обожава „Сузука", една от най-трудните писти в света като допълни, че ако спечели Гран при на Япония, това ще е „страхотно, абсолютно специално".

„Сузука" е страхотна писта, всички ние обичаме да караме тук - обясни Уебър. - Обиколките ми не бяха много лоши. Винаги искаш да постигнеш нещо повече, но се получи доста добре.

„Себастиан имаше проблем, така че удоволствието не е пълно. Но съм доволен, че съм на полпозишън, трябва да сграбчиш възможността, когато се появи пред теб."

Алонсо призна, че класирането в дъното на Топ 10 в квалификацията е било очаквано с оглед на възможностите на колата на Ferrari и допълни, че смъртта на бившия тест пилот на Marussia Мария де Вийота му се е отразила зле. 33-годишната испанка беше намерена мъртва в хотела си в Севиля вчера сутринта, където трябваше да представи автобиографията си. Преди година и половина Де Вийота преживя тежка катастрофа по време на тестове на английско летище, като колата й се заби в камион. Мария получи тежки контузии в мозъка и загуби дясното си око.