Пет ливърпулско-манчестърски класики за Купата на ФА

Ерик Кантона бележи победния гол за Манчестър Юнайтед на финала през 1996 Снимка: Goal.com
Ерик Кантона бележи победния гол за Манчестър Юнайтед на финала през 1996
Норман Уайтсайд (вдясно) и съотборниците му от Манчестър Юнайтед триумфираха с трофея през 1985, след като преди това отстраниха Ливърпул в два инфарктни полуфинални мача Снимка: Goal.com
Джейми Карагър не може да повярва как така "червените" дяволи изравниха в 88-ата минута и след това в добавеното време спечелиха победа в Трети кръг за Купата през 1999 Снимка: Goal.com
Нов сблъсък на шотландски мениджъри-гиганти предстои в събота Снимка: Manchester United
Нов сблъсък на шотландски мениджъри-гиганти предстои в събота

1977 - Юнайтед лишава Ливърпул от требъл

Мърсисайдци печелят титлата в Англия и Купата на европейските шампиони в този сезон, но не успяват да триумфират над „червените дяволи" на финала за Купата.

Значението на този успех за Манчестър Юнайтед е голямо и означава, че отборът е преодолял кризата след раздялата с мениджъра Мат Бъзби, довела дори до отпадането от елита през 1974 г. Под ръководството на Томи Дохърти клубът печели своя първи трофей от КЕШ през 1968.

В рамките на пет минути през второто полувреме Стюърт Пиърсън открива за манчестърци, а Джими Кейс изравнява с неспасяемо воле във вратата на Алекс Степни.

В крайна сметка Джими Грийнхоф успява да донесе четвъртата дотогава Купа на Футболната асоциация на своя тим, след като с доза късмет изстрел на Лу Макари рикошира в гърдите му и топката влиза в мрежата.

Така Юнайтед попречва на изместилия го от ролята на хегемон в Англия Ливърпул на Боб Пейсли да запише исторически първи требъл през този много силен за клуба сезон.

1985 - „Червените дяволи" триумфират след преиграване

Успехите срещу вечния враг съвсем не са запазена марка на ерата „Фъргюсън" в Манчестър Юнайтед, като и този полуфинал в два мача в разгара на доминацията на ливърпулските клубове през 80-те, също завършва положително за „дяволите".

В срещата, играна на „Анфийлд", Брайън Робсън открива след центриране на Гордън Страхан от корнер, а след това Рони Уилън праща срещата в продължения с далечен удар в добавеното време на мача.

Хората на Рон Аткинсън отново излизат напред чрез Франк Стейпълтън и отново вече се виждат на „Уембли", когато Кени Далглиш се затичва по крилото, а главният съдия не вижда вдигнатия флаг за засада на своя асистент. Сегашният мениджър на Ливърпул центрира на главата на Йън Ръш, Гари Бейли прави страхотно спасяване, но Пол Уолш праща отбитата топка в мрежата му.

В реванша на манчестърска земя домакините печелят с 2:1, а след това триумфират с Купата с 1:0 срещу Евертън с победен гол на Норман Уайтсайд, отново в продълженията.

1996 - Финалът „Кантона"

В средата на 90-те години футболистите на Ливърпул бяха известни с прякора „Spice Boys" - добре изглеждащи и талантливи, но вечно провалящи се звезди. Те пристигнаха на „Уембли" в костюми „Армани", избрани от вратаря Дейвид Джеймс, мокасини „Гучи" и слънчеви очила.

Само че грубоватите момчета на Фъргюсън бяха тези, които се смяха най-накрая, след като в 84-ата минута легендарната френска „седмица" на Юнайтед овладя едно центриране от корнер и забоде топката във вратата на Джеймс през купа от играчи в наказателното поле.

„Крал" Ерик наскоро се бе завърнал от седеммесечното си наказание за това, че изрита фен на Кристъл Палас на трибуните на „Селхърст Парк" и това бе идеалният начин да покаже, че големият Канто отново е на мястото си.

1999 - Оле го предпочита късно

След като през 1977 г. попречи на Ливърпул да стане първият английски клуб с требъл, Юнайтед трябваше да се предпази от идентично отмъщение от страна на мърсисайдци.

Типично за отбора, той все пак постигна историческия успех, но по възможно най-трудния начин, а най-голямото му препятствие по пътя към Купата на ФА бяха именно „червените" от града на Бийтълс.

В мач от четвъртия кръг на Купата на ФА Майкъл Оуен откри за Ливърпул на „Олд Трафорд" още в 3-ата минута. След 85 минути напразен обстрел на вратата на гостите все пак Дуайт Йорк изравни, а в добавеното време норвежкият нападател Оле Гунар Солскяер донесе победата с 2:1 - нещо, което му предстоеше да направи и няколко месеца по-късно срещу Байерн на финала в Шампионската лига...

2011 - Завръщането на Краля

Повикан по спешност по време на почивката си в Дубай, Кени Далглиш, наричан от привържениците на Ливърпул „Крал" Кени, трябваше да замени Рой Ходжсън начело на отбора и да го изведе на „Олд Трафорд" в мач от Трети кръг на турнира.

Двубоят бе решен набързо, след като още в първата му минута Хауърд Уеб отсъди дузпа за Манчестър Юнайтед, наречена от Далглиш „някаква шега", за нарушение на Даниел Агер срещу Димитър Бербатов, видяно само от рефера.

Наказателният удар бе реализиран без проблеми от Райън Гигс, а по-късно задачата на „червените дяволи" да удържат своята преднина бе допълнително улеснена от Стивън Джерард, който си изпроси червен картон за влизане с двата крака в Майкъл Карик.

Мениджърът на Ливърпул сподели, че преди срещата колегата му Алекс Фъргюсън го е приветствал с „добре дошъл отново". Дали добрият тон ще се запази и утре, година по-късно, предстои да разберем!