Ботев мечтае след 5:0

Ботев зарадва жълто-черното море, което се изсипа в Бургас за мача с Астана. Снимка: Sportni.bg
Ботев зарадва жълто-черното море, което се изсипа в Бургас за мача с Астана.

Ботев размаза Астана от Казахстан с 5:0 в реванша от I квалификация на Лига Европа.

Пловдивчани уверено продължават напред с общ резултат 6:0, а на моменти играта им носеше удоволствие, особено през второто полувреме.

Казахите са втори в първенството си, борят се дори за титла. Далеч пред Иртиш са - отборът, който по-рано посрами Левски и го елиминира от същия турнир.

Но Ботев, след 18 години без европейски футбол и с подкрепата на близо 10 000 жълто-черни ултраси в Бургас, нямаше как да се даде. Пловдивчани влязоха в турнира през задната врата, след като ЦСКА се отказа от участие и БФС отне лиценза на гранда.

Но как се представи Ботев и как защити името на страната!? И то в деня, в който Левски лепна срам на челото на българския футбол, губейки от Иртиш.

Най-богатият отбор на Казахстан бе разбит, а резултатът можеше да е и по-изразителен.

Два гола вкара резервата Тодор Неделев, разписаха се още Мариан Огнянов, бразилецът Вандер Виейра и македонецът Бобан Грънчаров. Всички голове паднаха след почивката, до която играта бе сравнително равностойна.

Гостите обаче бяха пречупени от два глупави жълти картона, които си изкара фалфът Исламбек Куат. Още в 33-ата минута Ботев получи числено предимство и се втурна в атаки да довърши работата, започната в първия мач, спечелен с 1:0 в Астана.

След победата играчите взеха от агитката транспарат в подкрепа на известния фен Данчо Ухото, който е в болница в тежко състояние след ужасна катастрофа на магистрала "Тракия" на път за мача.

В следващия кръг пловдивчани ще срещнат босненския Жрински (Мостар), елимиринал Санта Колона от Андора с 3:1 и 1:0.

Първият мач е на 18 юли в Босна, а реваншът - на 25-ти в Бургас.