Стадионът в Берлин е уникален, смесил модерните си елементи със съхранените основи от първия си вид - масивен бетон, фигури и внушителен вид.
Една от големите интриги на финала - Суарес, Евра, Киелини...
През миналото лято футболът се втрещи от ухапването на уругваеца по рамото на Киелини.
А случаят Евра - Суарес промени английския футбол, като уругваецът бе първият наказан драстично за расизъм.
Снимка: Getty Images
Ювентус си заслужи мястото на финала с отлично представяне на "Сантяго Бернабеу".
В ложите съпругите и приятелките на играчите бяха готови с надписа/ "Отиваме в Берлин".
На Реал не помогна надъхващата хореография с Алфредо ди Стефано, който сочеше пътя към финала.
Берлин, 2006-а... Буфон вдига световната купа, след като Италия би на дузпи Франция. Джиджи няма трофей в Шампионската лига и амбицията му е изгаряща да го спечели.
През 2003-а Буфон и Юве загубиха последния си финал на дузпи от Милан. Снимка: Getty Images
През 2003-а Буфон и Юве загубиха последния си финал на дузпи от Милан.
Тогава Андреа Пирло бе съперник, сега е съотборник...Халфът спечели два пъти купата с Милан. Снимка: getty images
Тризъбецът е готов да прониже и последния съперник за сезона - Суарес, Меси и Неймар имат 114 гола!
Меси чака да прибере купата за четвърти път, а вероятно с това да посегне и към петата си "Златна топка". Снимка: mundodeportivo.com
Историята помни победния гол на Марсело Салайета в продълженията на четвъртфинала през 2003-а. Юве елиминира Барса с 10 души на "Камп ноу".
А Христо Стоичков изживя първата си голяма европейска вечер с Барса точно срещу Юве - 2 гола за 3:1 през 1991 г. и финал за КНК, където обаче българинът не игра с контузия.

6 юни, Берлин - съперниците са ясни, мястото е ясно.

Остават само два отбора в Шампионската лига, но на купата с големите уши има място само за едно име.

Ювентус срещу Барселона, финал на заслужилите да стигнат до Берлин.

Каталунците са там със зрелищна игра, надиграване на шампионите на Англия, Франция и Германия последователно в елиминациите, като в шестте двубоя Барса вкара 13 гола.

Юве - със своите оръжия: воля, характер, дисциплина и без да трепне в трудни ситуации. Италианците елиминираха Борусия, минаха през иглени уши в Монако и сложиха прът в колелото на машината Реал, който се облизваше за втора поредна купа.

На финала има много символика с "Б".

Барса и бианконерите (черно-белите) се срещат за трофея.

Буфон ще е в Берлин отново, 9 години след най-славния му миг като играч. Джиджи вдигна купата на световен шампион с Италия на същия стадион след дузпи на финала с Франция. Вратарят никога не е печелил трофея в Шампионската лига, а след 6 юни друг шанс може да няма.

Голяма интрига се върти и около (не) любовния триъгълник Луис Суарес - Патрис Евра - Джорджо Киелини, който се очертава да се затвори в един терен на 6 юни. Уругваецът Суарес изглежда нов човек в Барса, но ще срещне стари демони.

С Евра пламна расисткия скандал от 2012-а, когато Луис бе наказан за 8 мача, а Киелини бе ухапан на световното миналото лято и уругваецът не игра 4 месеца.

Из интернет вече вървят колажи, а и шеги тип: "Защо Ювентус не вземе под наем за финала Бранислав Иванович и Отман Бакал?".

Това са другите двама, хапани на терена от Суарес в кариерата му.

Откъдето и да погледнем финала, ще си струва. Дори само заради сблъкъка на два стила, тотално различни в същността си.

Директният, остър, контраатакуващ Ювентус, ръководен от метронома Пирло срещу солидната в защита (да не повярваш) Барса, която има за цел да докара топката до Тризъбеца Меси, Суарес, Неймар.

Тези тримата имат 114 гола за сезона. Ювентус има общо 94...

Но на финала и един може да стигне. Италианците минаха групата по италиански, като след третия рунд от мачове бяха последни с 2 загуби. Вкараха общо 16 гола в турнира преди финала, докато Барса само в елиминациите има 13 (общо са 28).

Историята сочи предимство за Барса с 2:1 победи в преки елиминации. Първият сблъсък е през сезон 1985-86 г. на четвъртфинал в турнира на шампионите. Каталунците печеля с 1:0 у дома, а реваншът в Торино завършва 1:1. На финала Барса не успява да бие Стяуа и губи с дузпи.

През 1991-ва в турнира на носителите на купи Христо Стоичков вкара два гола в незабравим реванш - 3:1, след като Юве бе спечелил с 1:0 първия двубой.

А през 2003-а на четвъртфинал Ювентус спечели с 10 души на "Камп ноу" с 2:1 реванша с гол в продълженията на Марсело Салайета (случайно или не - уругваец). И двата мача завършиха 1:1 в редовното време. После Юве загуби с дузпи (пак съвпадение) финала от Милан.

Този път победителят взима купата, няма да има следващи препятствия!

И накрая - и двата финалиста още мечтаят за требъл.

Барселона води с 4 т. у дома 2 кръга преди края и  чака финал срещу Атлетик за Купата на краля на 30 май.

Юве е шампион, стяга се за финал за Копа Италия срещу Лацио.