Бразилия разчита на историята, Колумбия - на Хамес

Колумбийците се надяват танците им по бразилските терени да продължат
Хамес Родригес се цели в сериозно постижение
Неймар - оръжие за масово поразяване със златиста фланелка

След драматичната победа над Чили на осминафиналите още един корав южноамерикански съперник очаква домакина Бразилия по пътя към шестата световна титла.

"Ещадио Кастелао" във Форталеза ще трепти от напреженение и надежда, когато "селесао" стъпи на терена за двубоя със съседна Колумбия, който проправя пътя към полуфиналите.

Именно на този стадион Неймар и компания не успяха да надделеят над Мексико в груповата фаза, а мачът завърши 1:1.

Статистиката е изцяло на страната на бразилците, които в 22 срещу Колумбия са допуснали едва 2 загуби. Цели 15 срещи са на сметката на Бразилия, а 5 мача са завършили наравно. Последната загуба на "селесао" от този съперник датира от преди близо четвърт век - 1991 г.

Селекционерът на Бразилия Луиш Фелипе Сколари не може да разчита на наказания Луис Густаво. Той обаче няма други проблеми и вероятно ще заложи на Жулио Сезар на вратата и карето Даниел Алвеш, Тиаго Силва, Давид Луиш и Марсело в защита.

Пред тях дефанзивни халфове ще бъдат Фернандиньо и Паулиньо. Хълк, Оскар и Неймар ще действат като атакуващи халфове, а Фред ще бъде на върха на атаката.

Колубмийският наставник Хосе Пекерман пък няма кадрови проблеми преди мача и ще заложи на най-доброто, с което разполага.

Очаква се той да пусне Давид Оспина на вратата и Пабло Армеро, Марио Йепес, Кристиан Сапата и Хосе Сунига в защита. Абел, Агияр, Карлос Санчес, Хамес Родригес и Хуан Куадрадо ще играят в средата на терена, а дуото в атака ще бъде Джаксън Мартинес - Теофило Гутиерес.

Бразилия неизменно достига до четвъртфиналите на последните 6 Мондиала, но не е пробивала по-напред от световното през 2002-а в Япония и Корея. За Колумбия четвъртфиналът е първи в историята.

Двата отбора никога не са се срещали на първенство на планетата. Последните 4 мача между тези съперници завършиха наравно, като в три от тях попадения липсваха. Впрочем Колумбия не успява да се разпише срещу "селесао" в 9 от последните 13 срещи между двата тима.

Звездата на колумбийците Хамес Родригес обаче се цели в сериозно постижение - да стане първият играч на световни финали след Ривалдо през 2002-а, който реализира в първите 5 мача на отбора си на Мондиала.

Успеваемостта на звездата на Монако е убийствена. Той отбеляза своите 5 гола до момента с общо 7 удара в очертанията на вратата. Неговият съотборник Хуан Куадрадо пък е първият играч с 4 асистенции на световно след Рикелме и Тоти през 2006-а.

Традицията сочи, че Бразилия е допускала гол във вратата си във всеки от последните 8 четвъртфинала, което е предпоставка за голям мач.

"Селесао" е абсолютен фаворит, но всяко отпускане може да коства мястото на тима и да означава край на мечтата на нацията. Мачът, който започва в 23:00 ч. наше време, е поверен на рефера Карлос Веласко Карбайо от Испания.