Евро 2012 - вече без домакини

Уейн Рууни се завърна с гол в състава на Англия за победата с 1:0 над Украйна, която изхвърли домакините от Евро 2012 Снимка: Getty Images

След изиграването и на последните мачове от група „D" на Евро 2012 са ясни противниците на Испания и Италия - това са Англия и Франция.

Англичаните победиха домакините от Украйна с 1:0 в динамичен мач, наситен с голови положения, красиви отигравания и съдийски грешки. Двубоят започна много добре за украинците, които упражниха натиск и имаха няколко възможности да открият резултата. Тактическата грамотност на британците и добре подредената халфова линия обаче се оказаха решаващи в този мач. В началото на второто полувреме Уейн Рууни се възползва от грешка на вратаря на домакините Андрий Пятов и се разписа за 1:0. В 63-ата минута удар на Марко Девич бе изчистен от Джон Тери и не бе  отсъден гол. На повторенията се видя, че съдиите са сгрешили. До края на двубоя домакините се опитаха да стигнат до изравнителен гол, но без резултат.

Победата на „трите лъва" им осигури първото място в групата, което означава четвъртфинал срещу Италия на 24 юни.

„Радостен съм, че завършихме на първо място в групата. Украйна и Швеция са много класни отбори. Домакините имат много добри футболисти, които ни държаха под напрежение през целия мач. А шведите нанесоха първа загуба на Франция от 24 мача", коментира крайното класиране в групата треньорът на Англия Рой Ходжсън.

„Благодаря на целия отбор за прекрасно изиграния мач. Благодаря на цяла Украйна и всички фенове за подкрепата. Не успяхме да постигнем целите си, но не се чувствам засрамен, защото играхме добре и в трите си мача", каза колегата му Олег Блохин.

Украйна спечели само три точки и не се класира напред, но с показаната игра спечели и симпатиите на всички неутрални привърженици.

В другия мач от групата Швеция се наложи над Франция с 2:0. Головете отбелязаха Златан Ибрахимович и Себастиан Ларсон.

През първото полувреме отборите ни предложиха постна и слаба игра, довела само до няколко удара пред двете врати. След почивката срещата стана по-динамична, което доведе и до двата гола на шведите. Въпреки загубата, „петлите" се класираха за следващата фаза като втори в групата.

„Слет този мач съм със смесени чувства. Играхме за победа, но загубихме. Противниците ни заслужиха победата. Радостното е, че се класирахме за следващия кръг", каза след двубоя вратарят на „петлите" Юго Лорис.

На 23 юни Франция ще играе с Испания в спор за място на полуфиналите.