Тримата танкисти и Дукадам

Рафа Бенитес се надява магията на Дукадам да не застигне Челси Снимка: Getty Images
Рафа Бенитес се надява магията на Дукадам да не застигне Челси

На първо време, за да победиш, трябва поне да вкараш гол. Поне едничък. Иначе в най-добрия случай можеш да се надяваш на 0:0.

В първите мачове от осминафиналите в Лига Европа руските отбори не вкараха. Съответно - не победиха. Но и трите тима запазват шансове за четвъртфинал, макар че, нека признаем - ще  е тежко.

Лучано Спалети призова Зенит да направи най-големия си мач в историята, след като тимът му падна нелепо с 0:2 в Базел, и то с голове в последните 10 минути. Каквото и да сторят многомилионните звезди, водени от Хълк, няма да надмине онова 4:0 над Байерн отпреди 5 години. Но тук обрат е напълно възможен.

Вторият „руски танкист" Рубин ще приеме Леванте като фаворит след 0:0 в Испания. Гостите се чудят дали да не отпишат турнира, след като от ръководството им се чуха откровения в стил „За какво да се напъваме, след като няма как да спечелим купата" още преди първия мач. Тимът от Казан е фаворит и заради отличния си баланс с испански съперници. Все пак Рубин е последният гост, побеждавал Барса на „Камп ноу" в евротурнирите.

Анжи отива в Нюкасъл срещу френския легион на Алън Пардю пак след 0:0 в първия мач, но постигнато  у дома. Англичаните хвърлят по едно око и на мачовете от Висшата лига, където все още не са далеч от опасната зона. През този сезон Анжи гостува вече в Англия и бе убедително надигран от Ливърпул на „Анфийлд", макар да загуби само с 0:1.

Руските танкове не бива да се подценяват. За последните 8 сезона три пъти отбори от бившия СССР спечелиха втория по сила турнир на Европа - ЦСКА, Зенит и Шахтьор.

Сензацията от Източна Европа обаче е Стяуа. Преди домакинството на Челси миналата седмица треньорът Лауренциу Регенкампф призова за „духа на Дукадам" и стигане до финал. На терена Стяуа изяде тревата и удари с 1:0 действащия европейски шампион.

Кой е Хелмут Дукадам? За родените след световното в Мексико '86 и не чак толкова запознатите с историята на футбола, малко уточнение. Огромният мъж с мустаците спаси дузпите на Алесанко, Педраса, Пичи Алонсо и Маркос от Барселона на финала за Купата на европейските шампиони. Четири! И купата отиде в Стяуа. Мачът, спечелен срещу над 70 хиляди каталунци на стадион „Санчес Писхуан" в Севиля, е считан за едно от чудесата на евротурнирите. Сега Дукадам е президент на Стяуа и ще води делегацията в Лондон за гостуването на Челси.  Неговият дух трябва да се всели в играчите, за да имат шанс.

Един отбор от Източната част на Европа вече си осигури четвъртфинал. Независимо от резултата в реванша на мача Фенербахче - Виктория (Пилзен), в следващия кръг ще има представител на тази част от континента. Турците биха с 1:0 навън в първия мач.