Шестте най-велики мача Ливърпул - Юнайтед

Победи за Манчестър Юнайтед: 79
Най-много мачове: Райън Гигс, 48
Топ реализатори: Джерард 9, Джордж Уол 9, Санди Търнбул 9
Манчестър Юнайтед - Ливърпул 2:1, 1977
Ливърпул вече бе спечелил титлата и му предстоеше финал за КЕШ, което му отреждаше ролята на абсолютен фаворит във финала за ФА къп, но Юнайтед не мислеше така и надигра вечния враг.
Ливърпул - Манчестър Юнайтед 2:1, 1983
Почти 100 хил. феновете се стичат на "Уембли" за финала на Milk Cup. Алан Кенеди изравнява с късно попадение и праща мача в продължения. Рони Уилън носи трофея в последния сесоз на Боб Пейсли.
Ливърпул - Манчестър Юнайтед 3:3, 1988
Юнайтед преследва Ливърпул на Далглиш с изоставане от 11 точки и се нуждае от задължителна победа. Стракън изравнява за крайното 3:3, след като Юнайтед се съвзема от два гола изоставане и отпразнува гола си, правейки се, че пуши цигара пред "Коп".
Ливърпул - Манчестър Юнайтед 3:3, 1994
Юнайтед бе станал шампион на Англия за първи път от 26 години и поведе с 3:0 след само 25 минути. Но Ливърпул не се предаде и с гол на Нийл Ръдък десетина минути преди края си осигури равенството.
Манчестър Юнайтед - Ливърпул 1:4, 2009
Кристиано Роналдо изведе домакините, но след това последва истинска буря. Торес наказа грешка на Видич, който по-късно бе изгонен. Джерард, Аурелио и Досена хвърлиха в екстаз феновете на гостите.
Манчестър Юнайтед - Ливърпул 3:2, 2010
Бербатов отбеляза хеттрик, а едното му попадение бе истински шедьовър. Джерард на два пъти връщаше Ливърпул в мача, но Берба имаше последната дума 6 минути преди края. Снимка: getty images

Те са най-великите в английския футбол.

И въпреки четвъртвековното иго, което не позволява на Ливърпул да спечели титлата във Висшата лига, мърсисайдският гранд си остава съперник №1 на Манчестър Юнайтед.

Жребият отреди двата колоса от Острова да се срещнат на 1/8-финалите в турнира Лига Европа и страстите се нажежиха до червено.

С общо 81 големи трофеи помежду си, от които 38 шаммпионски титли на Англия, двата отбора са емблемата на страната.

4 пъти те са се срещали на финали за купи, като Ливърпул има две победи за Лигата, а Юнайтед - две за трофея на ФА.

Двата гранда никога не са играли в евротурнирите. Но на 10 март историческата първа глава се отваря на "Анфийлд".

Дербито помни велики двубои, но ще отличим 6 от тях, които можете да видите в галерията.