3:1 срещу Аржентина на старта

България спечели срещу Аржентина първия си мач от финалите на Световната лига в Плата дел Мар Снимка: FIVB.org

България спечели с 3:1 гейма първия си мач от финалите на Световната лига по волейбол - момчетата на Камило Плачи победиха домакина Аржентина на старта на група В.

Мачът беше съпътстван от поредица съдийски грешки и аванти за домакините, като още в първия гейм Аржентина получи шанс да поведе в резултата за радост на публиката в Мар дел Плата. В тази част българите допуснаха доста непредизвикани грешки - само от сервис нашите национали подариха 8 точки на съперника, а резултатът бързо стана 18:13 за домакините.

Последваха нови неразбории на съдийската маса - играта беше спирана на два пъти за повече от пет минути. Плачи използва тази пауза, за да надъха българите, които се върнаха доста по-уверени на терена. След тази кратка почивка България спаси два мачбола на Аржентина и взе гейма с 28:26 след няколко успешни отигравания на Скримов.

Българите започнаха доста по-спокойно и уверено втория гейм, а сега дойде ред на Аржентина да греши от начален удар. В средата на гейма и малко след това българите на два пъти изпуснаха за кратко инициативата и при 16:14 позволиха на аржентинците да поведат с 2 точки аванс. След това обаче Соколов и Алексиев възстановиха баланса и България поведе с 2:0 гейма след 25:23.

Липсата на концентрация и може би умората бяха видими с просто око в играта на българите в третата част. Играта вървеше точка за точка до момента, в който Соколов и Йосифов допуснаха няколко грешки при началните удари. При 16:14 за Аржентина последва много силен подем в играта на домакините и те увеличиха аванса си на 6 точки. Стигна се до 23:17 за Аржентина, тогава българите сякаш се събудиха и стопиха разликата до 3 точки, но това не беше достатъчно и геймът беше загубен с 20:25.

В четвъртата част на мача България и Аржентина предложиха на публиката игра с много обрати, а съдиите открито се опитаха да ударят едно рамо на домакините. При 8:7 точки за Аржентина Соколов получи червен картон за оспорване на решение и така авансът на съперника се увеличи с още 1 точка. Тук Плачи реши да смени Скримов, чиято игра се влоши и на мястото му влезе Валентин Братоев.

Така се стигна до 18:17 за Аржентина, последваха страхотни забивки на Соколов и резултатът се обърна до 19:18 за България. Двата тима отново заиграха точка за точка, като грешките на Йосифов и Алексиев улесниха Аржентина, но веднага след това Алексиев направи успешен блокаут и резултатът стана 20:20. При 24:22 за България съдиите зачетоха точка на домакините въпреки че топката беше в аут, но веднага след това тимът на Плачи заби и последната точка в този мач - 25:23 и победа с 3:1 гейма.