Победа на всяка цена

По традиция целта оправдава средствата в историята на сблъсъка Левски - Литекс Снимка: Sportal.bg
По традиция целта оправдава средствата в историята на сблъсъка Левски - Литекс
Христо Йовов е единственият футболист, вкарвал голове и за двата отбора - 4 за Левски и 2 с екипа на Литекс Снимка: Sportal.bg
Сегашният спортен директор на "сините" Георги Иванов е другият футболист, който има 6 гола в дербито Снимка: BGNES
С 4 гола бившият централен нападател Стефан Юруков е един от тримата най-резултатни играчи на Литекс в мачовете с Левски
Също толкова има и сърбинът Зоран Янкович, който е най-резултатният чужденец в дербито, ако го броим за такъв при положение че има 22 мача за българския национален отбор Снимка: TopSport.bg

Тази неделя от 21:00 ч. е сблъсъкът между двата най-силни отбора в България този сезон -Литекс и Левски. Победа на "сините" ще остави някаква интрига на върха в класирането на "А" група, тъй като авансът на ловчанлии ще намалее на пет точки четири кръга преди края на първенството. Равенство или успех на гостите от Литекс ще означава на практика тяхна втора поредна и общо четвърта титла.

Трудно е да се предвиди както изходът на срещата, която си е за тройна прогноза отвсякъде, така и дали ще станем свидетели на качествен футбол или нервното напрежение ще скове 22-амата на терена и ще избие в грубости и скандали. В 15-годишнита история на този мач, който постепенно се превърна във второ по заряд дерби в българския футбол, сме ставали свидетели и на едното, и на другото - истински спектакли с много голове и майсторски изпълнения, а и грозни сцени преди, по време и след срещата.

"Победа на всяка цена" е мотото, което може да обедини почти всички досегашни битки между двата клуба - и на терена, и извън него.

Но нека да си припомним най-интересните моменти от дербито Левски - Литекс!

На 7 септември 1995 г. в София се играе първият мач на ниво "А" група между двата отбора Тогава гостите, които още се подвизават под името Ловеч, са дебютанти в елита и очаквано са отнесени с 4:0. Първите два гола в бъдещото дерби отбелязва нападателят на "сините" Пламен Тимнев, а след почивката 17-годишният Христо Йовов добавя още две попадения. Публиката на Националния стадион "Васил Левски" е във възторг от играта на лявото крило, което играе един от първите си мачове като титуляр за Левски. Възхитените от неговите финтове фенове веднага припознават в тийнейджъра наследника на "Радостта на народа" Божидар Искренов-Гиби.

Тогава обаче никой все още не може да надникне в бъдещето и да знае, че след още почти 17 години същият този Йовов ще води Левски като капитан именно срещу Ловеч в мач, решаващ съдбата на титлата! Нападателят е една от най-значимите фигури в историята на това дерби, тъй като е единственият, вкарвал голове и за двата отбора.

Христо Йовов има 6 попадения в сблъсъка - 4 за "сините" и 2 за "оранжевите". Колкото него е вкарвал единствено сегашният спортен директор на Левски Георги Иванов-Гонзо, който също се е разписвал 6 пъти в дербито.

Въпреки че отпадат от "А" група още през първия си сезон там, през пролетния полусезон ловчанлии успяват да препънат Левски в опита да достигне до четърта поредна титла през 1996 г., завършвайки наравно 1:1 на свой терен. Домакините откриват резултата чрез крилото Станимир Илиев още в първата минута на двубоя, а след това "сините" имат сериозни претенции, че авторът на гола е бил в засада.

Засада или не, след това равенство Левски изпуска водачеството, изпреварен от Славия, която остава на първо място до края на първенството.

През следващия сезон, отборът на Ловеч е поет от бизнесмена Гриша Ганчев и взима името на неговата фирма - Литекс. Цветът на екипите също е сменен на оранжев и с него тимът печели безапелационно в "Б" група, а достига и до четвъртфинал за Купата на България, където попада на Левски.

В атаката на Литекс блестят Димчо Беляков и Стефан Юруков, които отбелязват головете за сензационната победа с 2:0 в първия мач на свой терен. На реванша в София след две седмици отново Беляков открива резултата за втородивизионния клуб и на почивката нещата изглеждат отчайващи за "сините".

По това време спонсор на Левски е силовият холдинг "ВИС-2" и на почивката няколко здравеняци с черни кожени якета влизат в съдийската стая и "съветват" рефера Светослав Славов да направи необхдодимото, за да се стигне до обрат в резултата. Този факт обаче става известен по-късно и не е в състояние да отнеме радостта на 20 000 по трибуните на ст. "Георги Аспарухов", които стават свидетели на феноменална игра през второто полувреме и гол за 4:1 на Анатоли Тонов в добавеното време на мача след асистенция на вратаря Димитър Иванков, който е излязъл да помага на нападателите  в противниковото наказателно поле!

Въпреки че отпада така драматично, Литекс подсказва с представянето си през 1997 г., че предстои да се превърне във важен фактор в българския футбол. Постигнатото в предишния сезон равенство е първото от седемте (!) поредни ремита на ниво "А" група между Левски и Литекс, шест пъти - 1:1, и веднъж - 0:0.

Още в следващото първенство "оранжевите" достигат до феноменално постижение, като веднага след промоцията си в "А" група стават шампиони. През пролетта на 1999 г. левскарите са твърдо решени този път да дадат отпор на изненадващо силния провинциален тим и да си върнат титлата, която им се изплъзва вече две години. На 5 май ремонтираният стадион "Георги Аспарухов" е отворен наново специално за мача, решаващ шампионата, като трибуните са претъпкани въпреки проливния дъжд. Пренавитите домакини обаче изпускат голови положения и въпреки териториалното им надмощие дербито завършва 0:0. През пролетния дял Левски прави невероятна серия от 14 победи и само 1 равенство, което обаче се оказва фатално за клуба и той отново остава втори.

Драма има и през есента, този път за Купата, където "сини" и "оранжеви" се засичат на осминафинал. В първия двубой Левски побеждава с 2:0 в София, но на реванша албанският национал Алтин Хаджи открива за Литекс с прекрасна задна ножица, а в самия край на първото полувреме Георги Бачев изравнява резултата. На почивката се стига до нов голям скандал в българския футбол, като този път е ред на ловчанлии да влияят на реферските решения в свой интерес. Собственикът на клуба Гриша Ганчев е бесен заради неотсъдена дузпа и заедно със своя телохранител влиза в стаята на съдиите и двамата набиват рефера Костадин Костадинов (сегашният председател на Съдийската комисия), неговите помощници и дежурният делегат. Заради този инцидент второто полувреме започва с 20 минути закъснение, а Костадинов отсъжда две дузпи в полза на домакините, реализирани от Светослав Тодоров. Въпреки това резултатът 3:1 класира Левски напред.

През сезон 2000/01 отборът отново носи името на града Ловеч, тъй като спадът в представянето му през миналото първенство кара Ганчев да смята, че това не е добра реклама за фирмата Литекс. Левски междувременно е станал шампион и разполага с най-силния състав в България. Програмата праща "сините" на стадиона на "оранжевите" още във втория кръг, като звездата на отбора Георги Иванов е контузен и по спешност от Пирин е привлечен 34-годишният голаджия Петър Михтарски. В един изключително красив и надъхан мач Ловеч води в 65-ата минута с 3:1 с голове на звездното си трио в атаката Светослав Тодоров - Зоран Янкович - Христо Йовов. Тогава обаче се намесва ветеранът, реализирал две попадения, между които се разписва и резервата Георги Георгиев. Така "сините" побеждават с рядко срещания резултат 4:3 и получават огромен психологически допинг в защитата на титлата си.

В края на сезона Левски отново става шампион, но този път не успява да постигне дубъл, тъй като на полуфиналите е спрян от Ловеч. "Сините" са разбити с 4:0 в първия мач, но въпреки това треньори, футболисти и ръководители обявяват готовността си да се борят докрай и да наваксат огромното изоставане в резултата. Те обаче успяват да бият само с 1:0 с гол на Миодраг Пантелич и след мача изпускат нервите си, заради което се стига до масов бой между двата отбора на ст. Георги Аспарухов", а треньорът на Левски Любко Петрович разгръща почти целия си арсенал от сръбски псувни по адрес на съдията.

На 22 септември 2002 г. Литекс, който отново се казва така, постига най-голямата си победа за първенство срещу Левски - 3:0 в Ловеч, дни след страхотното представяне на "сините" срещу

датския Брьондби за Купата на УЕФА, когато печелят с 4:1.

"Оранжевите" постигат същия резултат и на 14 март 2010 г. в мач, който бе решаващ за третата титла в историята на клуба. През миналото първенство изгря звездата на бразилското крило Дока, който буквално се подигра със защитата на Левски и изкара жълти картони на четирима играчи на "сините".

Най-голямата победа на Левски в дербито обаче датира от 27 май 2007 г., когато в последния кръг на първенството отборът, след като вече е спечелил шампионската титла, твори истинско шоу за своята публика преди награждаването, побеждавайки Литекс с 6:2. Герой за "сините" в този мач е ветеранът Даниел Боримиров, отбелязал два гола.

Последният засега атрактивен като качество на футбола двубой за първенство между двата тима бе през ноември 2009 г., когато завършиха 2:2 в София. Въпреки интересното развитие на мача - французинът Вилфред Нифлор отбеляза изравнителен гол в 89-ата минута, играта отново бе позасенчена от низки страсти и грубости, като съдията Николай Йорданов показа 11 жълти картона и изгони Радостин Кишишев от Литекс и Веселин Минев и Еньо Кръстовчев от Левски, както и тогавашният старши треньор на "сините" Георги Иванов. Заради решителните си действия реферът си навлече нападки и от двата отбора, но безпристрастният поглед позволява да се прецени, че той просто си свърши работата така, както трябва.

Последният шампионатен мач, игран на 25 октомври 2010 г., който завърши 2:1 за Литекс в Ловеч, мина под знака на грозните сцени и бе запомнен най-вече с поредния масов бой на терена, като след това за по 3 мача бяха наказани Пламен Николов (Литекс) и Дарко Тасевски (Левски) и за по 2 - Уелингтон (Литекс) и Владимир Гаджев (Левски).

Преди няколко седмици двата отбора отново се срещнаха за Купата, като според настоящия регламент победителят бе определен в един мач в Ловеч и предложиха доста качествен футбол, а редовното време и продълженията не бяха достатъчни и изходът бе решен с изпълнение на дузпи.

Да се надяваме, че в неделя вечерта отново чисто футболните аспекти на дербито ще са водещи!