Пета КЕШ и требъл за Барса

Барселона спечели Шампионската лига за четвърти път в последните 9 години.

Ювентус успя да ограничи Лео Меси, но не и да спре Барселона. Каталунците победиха с 3:1 на финала на Шампионската лига и се качиха на върха в Европа за пети път в своята история. Те изравниха по трофеи в надпреварата Байерн и Ливърпул. Повече от Барса имат единствено Милан (7) и Реал Мадрид (10).

За Барселона това беше трета титла в Шампионската лига за последните 6 години и четвърта в последните 9. С нея каталунците оформиха своя требъл, след като спечелиха титлата и купата на Испания. Барса е и първият тим спечелил требъл 2 пъти в своята история. Каталунците направиха това и през 2009 г. С тази купа Барса изравни рекорда за най-много международни отличия в света - 20. Толкова имат още Реал Мадрид, Милан и Ал Ахли.

Ювентус пък загуби четвърти пореден финал в надпреварата. Бианконерите ликуваха за последно през 1996 г., когато надвиха Аякс с дузпи. Те така и не са вкарвали повече от 1 гол във финал в турнира в своята история. След онзи мач с Аякс, Юве загуби от Борусия Дортмунд (1997), Реал Мадрид (1998), Милан (2003) и сега от Барселона. Като цяло Старата госпожа е отбора, губил най-много на финала в турнира - 6 пъти.

Ювентус започна по-активно и в първите две минути отправи един опасен удар чрез Тевес и изпълни ъглов удар. Барса обаче нанесе първия удар в 4-ата минута. Каталунците разиграха в типичен стил и след 16 подавания Иван Ракитич реализира отблизо за 1:0.

Меси подаде наляво към Неймар, той чукна топката в наказателното поле за Иниеста, който поднесе на Ракитич, за да засече в мрежата. Хърватинът се превърна в автор на третия най-бърз гол в историята на финалите на Шампионската лига. Единствено Паоло Малдини през 2005 и Гайска Мендиета през 2001 г. са вкарвали по-бърз гол на финал.

С тези 3 минути и 23 секунди Ракитич отбеляза и най-бързия гол за Барселона във финал в турнира. Халфът е вторият хърватин вкарвал в решаващият мач след Марио Манджукич през 2013.

Голът беше първият от 28 февруари, който Барса вкара от игра, и в който не участваха (гол или асистенция) Меси, Неймар и Суарес.

Барса можеше да удвои аванса си в 14-ата минута. След прекрасна атака отдясно този път Дани Алвеш беше този, който стреля отлично, но Джанлуиджи Буфон спаси с една ръка.

Барселона владееше много повече топката, а Ювентус опитваше контраатаки. Алваро Мората стреля добре от дистанция, но покрай вратата. Луис Суареус също имаше шанс с удар от разстояние, но топката мина встрани.

След паузата отново Суарес стреля добре, но Буфон изби в корнер.

10 минути след почивката Юве изравни. Добра атака отдясно завърши с подаване на Лихтщайнер към Тевес, който се завъртя и стреля силно. Вратарят Тер Стеген изби, но право в краката на Алваро Мората, който от 4-5 метра прати топката в мрежата.

Това бе трети пореден мач в Шампионската лига, в който Мората вкарва гол. На практика бившия нападател на Реал Мадрид, класира Юве на финала, с головете и в двата мача от полуфиналите срещу Реал. Испанецът се разписа в пет от мачовете във фазата на елиминациите до момента, защото вкара и срещу Борусия Дортмунд и Монако.

Голът даде огромен импулс на Ювентус. Карлос Тевес завърши отлична атака с удар от границата на наказателното поле, но прати топката високо.

В 67-ата минута обаче Барса отново поведе. Лео Меси преодоля съперник и стреля силно. Буфон успя само да избие топката, но тя попадна у Луис Суарес, който я заби в мрежата от упор. Гол №121 за сезона за триото Меси, Неймар, Суарес и 25-и за уругваеца.

Малко след това Неймар заби топката в мрежата на Ювентус след центриране отляво на Жорди Алба. Съдията зад аутлинията обаче сигнализира, че бразилеца е играл с ръка. Повторенията показаха, че след удара с глава, топката се докосна и до ръката на Неймар. Съдията Джунейт Чакър отмени попадението съвсем правилно.

Жерар Пике пропусна да реши всичко излязъл на чиста позиция срещу Буфон, но стреля над вратата.

В края на мача за Барса влезе Шави на мястото на Иниеста. Това беше 767-ият и последен мач на ветерана с екипа на каталунците и рекорден за Шампионската лига 151-и мач.

В шестата минута на добавеното време Барселона вкара и трети гол. Каталунците хванаха на контраатака оголилия се тим на Ювентус и Неймар заби топката в ъгъла след пас на Меси.

Бразилецът е първият играч в историята на Шампионската лига, който вкара в двата четвъртфинални мача, двата полуфинални и финала. А с неговия гол Барса стана и първия тим, който има двама футболисти вкарали поне 10 гола в рамките на един сезон - Меси и Неймар (по 10).