На първенството играят футболисти като Диего Марадона,

Роси и "адзурите" вдигнаха световната купа. Голмайсторът

не успя да се разпише нито веднъж в първите три мача на

бе победена с 2:1, а след това Роси наниза хеттрик във

вратата на бразилците за успеха с 3:2. Полша не затрудни

италианците на полуфиналите - 2:0. В същото време ФРГ се

измъчи срещу Франция - 3:3 и дузпи. На финала Италия

победи с 3:1. Снимка: Getty Images
На първенството играят футболисти като Диего Марадона, Зико, Сократес, Мишел Платини... Но Италия имаше Пауло Роси и "адзурите" вдигнаха световната купа. Голмайсторът не успя да се разпише нито веднъж в първите три мача на Италия, но след това беше неудържим. "Скуадрата" излезе от групата с три равенства, а във втората групова фаза попадна в компанията на Аржентина и Бразилия. Аржентина бе победена с 2:1, а след това Роси наниза хеттрик във вратата на бразилците за успеха с 3:2. Полша не затрудни италианците на полуфиналите - 2:0. В същото време ФРГ се измъчи срещу Франция - 3:3 и дузпи. На финала Италия победи с 3:1.
9. ФРГ, 1974
В групите западногерманците допуснаха загуба от ГДР и бяха освирквани от феновете при победата с 3:0 над Австралия в следващия им мач. Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, Ули Хьонес и Берти Фогтс са само част от звездите на ФРГ преди 4 десетилетия. Югославия, Швеция и Полша бяха победени по пътя към финала. В големия мач Холандия поведе, а ФРГ изравни преди почивката. През втората част гол на Герд Мюлер осигури на немците втора световна купа.
8. Унгария, 1954
Маджарите не успяха да спечелят Мондиала преди 60 години, но впечатлиха света. Те започнаха надпреварата с рекорд от 4 години без загуба, а предишната година бяха станали първият отбор, който побеждава Англия на "Уембли". Ференц Пушкаш и Шандор Кочиш водеха тима, който първо разгроми Южна Корея с 9:0, а след това се подигра и с Германия след 8:3. На четвъртфиналите Унгария победи Бразилия, а на полуфиналите Уругвай. Във финалния двубой маджарите се изправиха отново срещу Германия и въпреки разгромната победа над Бундестима две седмици по-рано, загубиха с 2:3, въпреки че до 8-та минута водеха с 2:0.
7. Уругвай, 1930
След победи над Перу и Румъния, домакините от Уругвай громят Югославия с 6:1 и стигат до финал срещу Аржентина. 80 000 са на трибуните, а от тях 20 000 са аржентинци, пристигнали с кораби предния ден. "Гаучосите" повеждат с 2:1 преди почивката, но след това домакините се вдигат на щурм и обръщат до 4:2. Еуфорията е невероятна, а Уругвай става първият световен шампион в историята, и то пред родна публика.

Снимка: S&G and Barratts / EMPICS Sport
Жус Фонтен печели Златната обувка с рекордните 13 гола в 6 мача, но шампионатът остава паметен с дебюта на 17- годишния Едсон Арантес до Насименто. Пеле отбелязва хеттрик на Франция и добавя още две попадения на финала срещу Швеция. Датата 29 юни е обявена за национален празник. Изтребители придружават президентския самолет, с който се прибират героите. В Рио милиони посрещат звездите на "селесао". Пеле и останалите сбъдват мечтата на нацията, която празнува първата световна титла на националния отбор.
5. Аржентина, 1986
За да попадне Аржентина в тази класация, намеса има и Бог. Или поне Божията ръка на Диего Марадона, който потопи в скръб Англия. Само три минути след това легендарният футболист показа, че знае как се прави и с крака, след като премина почти целия отбор на англичаните преди да прати топката в мрежата на Питър Шилтън. Марадона продължи да е основният коз на аржентинците по пътя им към титлата. На финала "гаучосите" победиха Германия с 3:2 в интересен мач. Марадона и компания спечелиха всичките си срещи на това първенство с изключение на равенството 1:1 с Италия в групите.
4. Франция, 1998
Най-скорошният шампион пред собствена публика. "Петлите" станаха и първият отбор, който печели титлата във формат с 32 отбора. Французите притежаваха забележителен отбор, в който личаха имената на Зидан, Анри, Бартес, Виера, Пирес и др. Франция отбеляза 15 гола и допусна само 2 във вратата си. На финала, който ще се помни с мистериозното заболяване на Роналдо, "петлите" победиха Бразилия с две попадения на Зидан с глава.
3. Бразилия, 2002
"Селесао" впечатли много на световното в Япония и Корея.

Снимка: Getty Images
"Селесао" впечатли много на световното в Япония и Корея. Бразилците спечелиха всичките си 7 мача по пътя към световната титла, като 4 от тях с два и повече гола разлика. Роналдо се разписа във всеки двубой на Бразилия, освен един, а до него на терена бяха Ривалдо и Роналдиньо. Кой треньор може да иска повече? Роналдо отбеляза и двата гола за победата с 2:0 на финала срещу Германия.

отразява невероятни топки, а и гредите помагат на

Бундестима. За втори път германското присъствие на финала попречи да бъде коронясан истинският властелин след Унгария 20 години по-рано.
Снимка: Getty Images / Guliver
Още един отбор, който подобно на Унгария през 1954 г. не успя да спечели световната титла, но се представи невероятно. Пионерите на тоталния футбол, водени от Кройф заслужаваха трофея, но късметът им обърна гръб Вратарят Сеп Майер сякаш хипнотизира "оранжевите". Той отразява невероятни топки, а и гредите помагат на Бундестима. За втори път германското присъствие на финала попречи да бъде коронясан истинският властелин след Унгария 20 години по-рано.
1. Бразилия, 1970
Едва ли има футболен познавач, който да не е съгласен, че Бразилия от 1970 г. е най-великият национален отбор в историята на футбола. Атакуваща мощ, динамика, въображение и красота в краката на едни от най-големите майстори на коженото кълбо за всички времена. "Селесао" печели неизменно мачовете си, а на финала громи Италия с 4:1. Пеле и компания отбелязват 19 гола във вратите на съперниците.

Дни преди началото на най-очакваното събитие във футбола ще се разходим назад във времето, за да си припомним някои от най-великите отбори на световните първенства.

Почти няма човек, който да е гледал шампионата през 1970 г. и да не твърди, че Бразилия от онова време е ненадмината и до днес. Атакуваща мощ, динамика, въображение и красота в краката на едни от най-големите майстори на коженото кълбо за всички времена!

В класацията присъстват и две от най-романтичните формации в историята на Мондиалите, които заслужават световната титла повече от всичко и всеки, но само в Германия не мислят така...

Удивително е, че Унгария прави на пух и прах Бундестима след 8:3 само две седмици преди финала през 1954 г., загубен от "маджарите" с 2:3.

Сценарият е кошмарен за отбора от източния блок, в който блестят незабравимите Пушкаш, Божик, Хидекути, Цибор, Грошич и Кочиш.

"Süddeutsche Zeitung" хвърли сянка върху успеха на немците с твърдения за употреба на допинг, но с днешна дата те изглеждат недоказуеми и с изтекла давност.

Играчите на Сеп Хербергер са използвали перватин, принадлежащ към групата на амфетамините. Той подтиска чувството за умора, глад и болка и подсилва футболистите, твърди изследване на университета "Хумболт".

Две десетилетия по-късно "тоталната" Холандия прекланя глава пред Кайзера и съотборниците му.

Поне официално, никой не е поставил под въпрос този успех на Бундестима, който вади страхотен късмет, а Сеп Майер прави невероятни спасявания.

Ще ви върнем и към първия световен шампион Уругвай, който триумфира пред своя публика, а финалът с Аржентина едва не се превръща във война...

Кои са най-великите отбори на световните първенства?