Арсенал спечели битката за Северен Лондон

2:0 Снимка: Getty Images
2:0

Арсенал спечели дербито на Северен Лондон с 2:0. „Артилеристите“ неутрализираха Тотнъм във всеки аспект на своя „Емирейтс“ в първия мач от 12-ия кръг във Висшата лига и вече са само на точка зад градския си съперник и Манчестър Юнайтед и на девет зад лидера Манчестър Сити.

И двата гола паднаха през първото полувреме. Шкодран Мустафи откри резултата при доста съмнителни обстоятелства, а Алексис Санчес оформи крайното 2:0 в края на първата част.

Тимът на Арсен Венгер игра по-добре през почти пълните 90 минути, но първата опасност се откри пред футболист на гостите. След половин час игра Кристиан Ериксен стреля отдалече, но ударът му срещна десния страничен стълб на Чех.

Малко по-късно реферът Майк Дийн даде пресилено нарушение в полза на домакините. Месут Йозил центрира, а Шкодран Мустафи направи 1:0 с глава, след като топката рикошира в дясната греда. На повторенията обаче се видя, че германският бранител е бил в засада при подаването.

Още неотърсили се от гола на Мустафи, Тотнъм допусна втори. Александре Лаказет получи една топка на десния фланг, центрира в наказателното поле и там оставеният непокрит Алексис Санчес направи 2:0. Арсенал удари тежко точно преди почивката.

През вторите 45 минути „шпорите“ имаха възможности да отговорят, но така и не успяха да преодолеят Чех. Стражът на Арсенал спаси отбора си и 10 минути преди края след опасен удар с глава на Ерик Дайър, който ако беше влязъл, края на срещата можеше да бъде доста тежък за домакините.

Това беше първи успех за Арсенал в дербито на Северен Лондон във Висшата лига от март 2014-а насам. След победата „артилеристите“ се изравниха по точки с четвъртия Челси – по 22, докато Тотнъм остава с 23 на третата позиция.