Гризман донесе сладко отмъщение и финал за Франция

Гризман наказа германците в самия край на първото полувреме.
Гризман не сгреши.
Щабът на Германия изчака края на първото полувреме и нападна Рицоли.
Звездата на вечерта бе Антоан Гризман
Франция е на финал!

Франция осъществи дългоочакваното си отмъщение срещу Германия, побеждавайки с 2:0. Домакините на Евро 2016 за последно бяха побеждавали съперника си на голям форум през миналия век, но попаденията на Антоан Гризман на „Стад Велодром“ пратиха „петлите“ на финал.

Едва бяха минали 10 мин., когато двата тима вече си бяха разменили по едно опасно положение. Селекциите на Йоаким Льов и Дидие Дешан бяха излезли на терена, за да се надиграват и нямаха никакво намерение да се надлъгват тактически и да чакат другия да сгреши.

Германците упражняваха висока преса и затрудняваха полузащитниците на „петлите“, които трудно изнасяха топката и често допускаха грешки в собствената си половина. В 14 мин. Емре Чан шутира много опасно, когато веща намеса на Уго Лорис го отказа. Хаосът в наказателното на французите обаче продължи, но ударът на Йонас Хектор бе блокиран.

Първото изпитание за главния рефер Никола Рицоли дойде в 21 мин. Тогава Пол Погба повали Тони Кроос в наказателното поле, но реакция от страна на съдията нямаше. Три минути по-късно пък Димитри Пайе получи възможност да изпълни специалитета си – пряк свободен удар. Футболистът на Уест Хем прехвърли стената, но само накара Нойер да плонжира рутинно.

До този момент от двубоя домакините бяха отправили три точни удара в рамката на германската врата, въпреки че почти не владееха топката, защото залагаха на контраатака. Германските играчи пък имаха 2 точни изстрела, но за сметка на това изглеждаха много по-опасни и разнообразни.

„Петлите“ хванаха неподготвен съперника си в самия край на полувремето. Оливие Жиру бе изведен зад защитата, но не това е неговата сила и той бързо бе застигнат и неутрализиран.

В добавеното време на първата част обаче Франция получи правото да изпълни корнер. При центрирането капитанът Бастиан Швайнщайгер влезе в единоборство с Патрис Евра, но топката срещна ръката му, която бе високо във въздуха, и Рицоли отсъди дузпа. Зад топката застана Антоан Гризман и не сгреши, отправяйки неспасяем удар.

Веднага след почивката Оливие Жиру навлезе в наказателното поле, но шутът му бе блокиран. Двамата с Гризман после комбинираха идеално, но футболистът на Атлетико Мадрид прати топката в тялото на противник.

Постепенно страстите се успокоиха и на терена се възцари тактическата дисциплина.

Франция нанесе смъртоносен удар в 72 минута, когато Погба демонстрира страхотната си техника в страни от вратата. Освободи се от защитник и центрира топката. Мануел Нойер излезе но не успя да се намеси по възможно най-добрия начин и топката попадна в краката Антоан Гризман, който я прати между краката на стража на Германия.

Две минути по късно Кимих можеше да върне интригата, но уцели греда. До края на срещата двата отбора си размениха няколко опасни положения, които се дължаха най-вече на хвърлянето на Германия в атака, които обаче и оставяха много празни пространства в своята половина, но резултатът се запази.

Франция играе с Португалия от 22:00 часа българско време в неделя на „Стад дьо Франс“, където ще се разбере кой ще бъде господарят на Европа.

В галерията може да видите най-важните мигове от мача.