Катастрофа за Русия в първия по-сериозен мач. Уругвай спечели група А

Уругвай удари Русия и излиза от група А с пълен актив от 9 точки Снимка: Getty Images
Уругвай удари Русия и излиза от група А с пълен актив от 9 точки

Домакинът Русия бе свален на земята в първия си по-сериозен мач на Модниал 2018. Сборная загуби с 0:3 от Уругвай в сблъсъка на група А и ще се задоволи с второто място, което означава, че ще играе с победителя в група В на 1/8-финалите.

Два от головете за „урусите“ паднаха още през първата част, дело на Луис Суарес и автогол на Денис Черишев, а класиката бе оформена от Единсон Кавани в последната минута. Русия игра повече от полувреме с човек по-малко, след като Игор Смолников бе изгонен за втори жълт картон в 36-ата минута.

С победата Уругвай си осигури първото място в група А, без да допусне гол в трите си мача от груповата фаза, и ще играе с втория в група В, който ще стане ясен след късните мачове тази вечер.

Уругвай започна по-силно и поведе още в 10-ата минута. Луис Суарес откри резултата след точен удар от пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Нападателят на Барселона стреля по земя във вратарския ъгъл и изненада Акинфеев, който направи крачка в другата посока и не успя да стигне до топката.

Секунди по-късно руснаците имаха шанс да изравнят. Дзюба свали една дълга топка за Черишев, който обаче стреля право във вратаря Муслера.

Вместо това, в 23-тата минута Уругвай удвои аванса си. След изпълнение на корнер, топката стигна до Диего Лаксалт, който стреля, ударът му рикошира в тялото на Черишев и посети мрежата на Акинфеев за втори път.

10 минути преди края на първото полувреме домакините останаха с човек по-малко на терена, след като Смолников бе изгонен с втори жълт картон и ситуацията на Русия стана още по-тежка.

Втората част мина при доста по-спокойно темпо, а останали с 10 души, руснаците нямаха особени шансове да стигнат поне до точката. Крайното 3:0 оформи Единсон Кавани в 90-ата минута с удар облизо.

В другия двубой от група А Саудитска Арабия постигна късен успех с 2:1 над Египет след обрат, благодарение на гол в последните секунди на добавеното време на Салем Ал Давсари.

Мохамед Салах изведе Египет напред в резултата, след като овладя дълго подаване от Ел Саид и технично прехвърли излезлия напред вратар на Саудитска Арабия.

Две минути по-късно отново Салах имаше шанс за гол, но излязъл сам срещу Ал Мосаилем, отново успя да го прехвърли, но не и да намери очертанията на вратата. Дори и да беше влязла топката обаче, голът най-вероятно щеше да бъде отменен, тъй като Салах бе в засада при подаването към него.

След това дойде фестивалът на дузпите. В 39-ата минута Фатхи игра с ръка при едно центриране в наказателното поле, но Ел Хадари спаси силния удар на Ал Мувалад от бялата точка, след което топката рикошира и в гредата, но така и не влезе във вратата, с което Египет удържа аванса си.

В добавеното време колумбийският рефер Вилмар Ролдан отсъди и втора, много спорна, дузпа в полза на Саудитска Арабия след консултиране и с технологията за видео повторение. Този път зад топката застана Ал Фараж, който не сбърка и изравни в самия край на първата част.

През втората част и двата отбора имаха шансове да спечелят трите точки, но пропуски и добри вратарски намеси съхраниха равенството, но само до края на редовното време.

В петата минута на даденото от съдията продължение Саудитска Арабия, който бе по-активният отбор през в цялото второ полувреме, стигна до заслужена победа с гол на Салем Ал Давсари.

Така, саудитите завършват Мондиал 2018 на третата позиция с три точки в актива си, докато Мохамед Салах и Египет напускат първенството без спечелена точка.