Дори и да не спечели Шампионската лига, Джиджи е легенда

Дойде ли време и на Джиджи да триумфира в Шампионската лига... Снимка: getty
Дойде ли време и на Джиджи да триумфира в Шампионската лига...
През цялата си кариера Буфон носи само три екипа – на Парма, на Ювентус и на Скуадра Адзура. Снимка: getty
Талантът на вратаря проличава още в най-ранните му години. През ноември 1995-а дебютира за Парма срещу Милан на 17 години, а наскоро си спомни този момент с думите: „Щастието да играеш в Серия А засенчва всякакво притеснение“. Снимката е от първата му професионална среща с Ювентус. Джиджи се изправя срещу бъдещия си клуб през същия месец - на 26-и. Снимка: getty
Общо за периода 1995-2001 г. Буфон участва в 220 мача с екипа на Парма. За този период може да се похвали с триумф за Купата на УЕФА (сега Лига Европа) през сезон 1998-99 и Купата на Италия през същата кампания, а на следващата година печели и Суперкупата на страната. Освен това с екипа на Парма Буфон направи дебюта си в Шампионската лига. Снимка: getty
Успехите му естествено не остават незабелязани от националните селекционери на Италия. Първо участва с отбора на страната под 21 години, с който става европейски шампион, а сред съотборниците му тогава личат имена като Канаваро, Тоти и Неста. Още докато играе в Парма е повикан и в А отбора на Италия, като записва първия си мач с екипа на Скуадра Адзура в световната квалификация с Русия на 29 октомври 1997-а под ръководството на треньор Чезаре Малдини. Снимка: getty
Талантът и прогресът му печелят в гранда Ювентус през 2001 г. От Торино броят за вратаря рекордните и до ден днешен 54,1 млн. Евро, които безспорно им се отплащат в пъти дори и днес... Снимка: getty
Останалото е история на успеха. Джиджи остава верен на Юве до края. Той има 8 титли от Серия А ,3 Купи на Италия и бе избиран за най-добър вратар в света през 2003, 2004, 2006 и 2007 г. Той остана верен на клуба дори след скандала „калчополи“, който прати „старата госпожа“ в Серия Б. Всичко това му спечели неимоверен респект сред феновете по цял свят. Снимка: getty
Буфон има над 600 официални мача с екипа на Ювентус. Освен това в момента играе 13-ия си сезон в Шампионската лига, където освен него кота 100 мача са минали едва още 28 футболисти. Другите вратари в този престижен клуб са Оливер Кан, Виктор Валдес, Петер Чех и абсолютният рекордьор по мачове в турнира Икер Касийяс (163). Снимка: getty
Джиджи държи и две от най-дългите серии без допуснат гол в Шампионската лига – 559 минути (през сезон 2004-05) и 689 минути (2016-17). Там пред него е единствено Йенс Леман, който не допусна попадение цели 853 минути с екипа на Арсенал. В Серия А обаче Буфон е недостижим с 974 минути без допуснато попадение с екипа на Юве. Снимка: getty
„От около пет години на всеки две седмици си задавам са въпроса защо продължавам да си причинявам това? Именно това ме кара да намирам пълна мотивация с всеки изминал мач“, споделя Буфон относно дълголетието и отличната си форма. Снимка: getty
С изявите си той помогна на Италия да спечели за последно и най-големия трофей във футбола – Световната купа през 2006-а, когато „адзурите“ спечелиха финала с 5-3 на дузпи срещу Зидан и Франция. Снимка: getty
39-годишният страж обяви намерението си да участва и на следващото Световно първенство в Русия догодина. Така мечтата за втора световна титла остава жива за него, а и е сигурно, че ще радва феновете на футбола с изявите си поне още един сезон. Снимка: getty
След шестото поредно Скудето с Ювентус и скорошния триумф за Купата на Италия, единственият голям трофей на клубно равнище, който Буфон още не е печелил остава Шампионската лига. Той загуби финала на турнира два пъти – през 2003-а срещу Милан и преди два сезона срещу Барселона. Снимка: getty
Този сезон е най-убедителния за Ювентус в турнира, като „бианконерите“ отстраниха по пътя към финала две от най-резултатните нападения в Европа - на Барселона и на Монако. За желязната защита на Юве остана да се справи още само с един съперник – Реал Мадрид на Зидан и Кристиано. Снимка: getty
Сред рекордите на Буфон е и този за най-много официални мачове, след като задмина 1028-те на Паоло Малдини. Снимка: getty
Джиджи е и европейски рекордьор по мачове с националната фланелка – 168. Снимка: getty
Джиджи е и европейски рекордьор по мачове с националната фланелка – 168.
Вратарят държи и рекорд за най-много минути в Серия А – 40 221.Буфон има 619 мача в местното първенство, а пред него е единствено Паоло Малдини с 647. Снимка: getty
Буфон си е спечелил и респекта на своите колеги. Двамата с Касийяс са се срещали 18 пъти на терена. Снимка: getty
Буфон се изказва изключително ласкаво и за наследника си като №1 сред вратарите в света за последните години Мануел Нойер, отдавайки му заслуженото за световната титла на Германия от 2014-а. Снимка: getty
Джиджи е особено ласкав към сочения за негов наследник в Скуадра Адзура и негов съименник Донарума. Снимка: getty

Когато говорим за най-добрите вратари на всички времена, то има едно име, което никога не бива да пропускаме - Джанлуиджи Буфон.

Легендарният страж на "скуадра адзура" и Ювентус подобрява рекорд след рекорд и печели титла след титла.

Почти няма трофей, който да липсва във визитката му с изключение на този от Шампионската лига.

На индивидуално ниво пък едно от малкото неща, които не е постигнал все още е да стане едва вторият вратар след съветската легенда Лев Яшин, който да вдигне "Златната топка".

2017 година обаче може да се окаже наистина паметна за Джиджи, тъй като е по-близо от всякога да постигне и двете.

Само трябва да спре Реал Мадрид на Зидан и Кристиано Роналдо.

В навечерието на финала от Шампионската лига (на 3 юни, събота, в Кардиф) ви представяме някои от най-паметните моменти в кариерата на Джанлуиджи Буфон.