ЦСКА удари дъното и в Европа, масови протести по трибуните

Костадин Стоянов бе един от малкото играчи на ЦСКА, който се раздаде на терена Снимка: Ройтерс
Костадин Стоянов бе един от малкото играчи на ЦСКА, който се раздаде на терена

Отборът на ЦСКА записа трета поредна загуба в своята група "L" от Лига Европа, отстъпвайки с 0:2 на австрийския Рапид на Националния стадион "Васил Левски". Така "червените" се закотвиха на дъното в подреждането без спечелена точка и без отбелязан гол.

Мачът и резултатът обаче не бяха най-важното, което се случи в центъра на столицата. "Армейските" привърженици въобще не се вълнуваха от това, което се случва на терена, а през цялото време протестираха срещу собствениците на клуба в лицето на "Титан".

В началото на мача публиката издигна плакати с надписи "Протест", след което през първия четвърт част гледаха мълчаливо какво правят футболистите долу.

След това по сигнал от сектор "Г" публиката масово започна скандирания против ръководството на ЦСКА, което продължи до последния съдийски сигнал.

Въпреки резултата, "червените" влязоха по-добре в сблъсъка с австрийците и на два пъти можеха да стигнат до откриване на резултата.

В 10-ата минута холандското крило Грегъри Нелсен получи добра топка отдясно в наказателното поле и от малък ъгъл отправи силен шут по диагонала към далечния ъгъл, но топката мина на сантиметри покрай дясната греда.

В 23-ата минута Шеридън надбяга двама бранители на Рапид по лявото крило, нахлу в наказателното поле и също от малък ъгъл стреля, като ударът му бе добре париран от Хедл.

Няколко минути преди това Маркиньош изпълни не лошо пряк свободен удар от двайсетина метра, завъртайки топката към непокрития на вратаря ъгъл, но за негово съжаление мина встрани.

И точно когато по всичко личеше, че ЦСКА е близо до първите си точки в тазгодишното си участие в груповата фаза на Лига Европа, защитата се пропука.

В 28-ата минута бе изпълнен ъглов удар отляво на Мболи. Топката премина през цялата отбрана, за да стигне до Венегоор оф Хеселинк, който от непосредствена близост я прати в мрежата.

Четири минути по-късно всичко вече свърши. Минев загуби топката в центъра на терена, от което произлезе бърза австрийска контраатака. Кълбото бе центрирано в пенала, където двама футболисти на гостите бяха останали съвсем сами. Хофман овладя топката, направи едно движение и я прати в долния ляв ъгъл за 2:0.

Осем минути преди края на първата част Райс Мболи предотврати ново попадение, след като отрази далечен изстрел.

Старши-треньорът на ЦСКА Гьоре Йовановски предприе смяна на почивката, пускайки нападателя Тибони на мястото на Минев.

Това обаче по никакъв начин не се отрази на атаката на "армейците", които не успяваха да създадат сносна атака близо половин час.

След това домакините имаха три добри възможности за поне един гол. Първо Спас Делев в 73-ата минута нацели десния стълб.

В 88-ата Тонев опита центриране и след рикошет топката кацна върху напречната греда, а секунди преди края Тибони от 7-8 метра би нескопосано в аут.

Така ЦСКА без да бъде реално по-слаб, падна за пореден път, а най-лошото за феновете е, че на този етап изход от кризата така и не се вижда.

В другия сблъсък от група "L" големият фаворит Порто не се трогна от ада на "Иньоню" и се разправи с Бешикташ с 3:1.

Куриозното в случая е, че "драконите" стигнаха до убедителния успех, след като при резултат 1:0 в тяхна полза останаха с човек по-малко, а в самия край бе изгонен и втори такъв.

Радамел Фалкао откри за португалския гранд в 26-ата минута при едно центриране от ъглов удар и разминаване с топката на вратаря Арикан.

Минута преди почивката Майкон бе изгонен. Това обаче вместо да амбицира домакините за обрат, доведе до нови две попадения в тяхната врата. Техен автор стана Хълк в 59-ата и 78-ата минута.

В 88-ата минута Фернандо получи втори жълт картон и Порто доигра мача с 9 души. "Черните орли" успяха все пак да стигнат до почетно попадение благодарение на Бобо.