Возняцки с победа, Квитова изхвърли Шарапова

Шарапова напуска Шампионата в Сингапур

"Готова съм за всичко!", предизвикателно заяви Каролине Возняцки, след като не даде дори сет на Агнешка Радванска (7-5 6-3) във втория кръг от мачове в бялата група на Шампионата на WTA в Сингапур. Всъщност датчанката влезе в срещата със сериозно предимство, като се има предвид, че беше спечелила и двата си дуела в зала срещу Радванска, както и единствения им двубой през този сезон на Мастърса в Синсинати - 6-4 7-6(5).

Двете постигнаха изненадващи победи в първитте си мачове, но съвсем не изненадващо битката им не намери бърза развръзка. Изчистеният от рискове стил на Возняцки ѝ осигури 3-часов дуел с Мария Шарапова който тя все пак успя да вземе със 7-6(4) 6-7 (5) 6-2, докато Радванска шокира Петра Квитова за 90 минути с 6-2 6-3.

Срещу Возняцки, полякинята поведе със спокоен сервис гейм, последван обаче от буря от четири пробива поред, която Агнешка приключи като задържа подаването си за 4-3. Но след смяната на топките успя да вземе едва един от петте гейма до края на сета и го загуби с 5-7. Реално, Возняцки намери най-силната си форма именно в сезона на твърди кортове преди надпреварата в Сингапур, като записа 24 успеха в 31 мача.

Това се доказа и във втория сет, където датчанката удари първа за 2-1, но веднага допусна рибрейк и Радванска поведе с 3-2. Нататък обаче Каро отново показа стабилност от основната линия, срещу която съперничката ѝ просто нямаше достатъчно аргументи и с четири гейма (последният, от които пробив на нула) поред затвори мача с 6-3.

"Знаех, че ще е труден мач с много дълги и тежки разигравания - коментира Возняцки. - Дори мислех, че отново ще играя три часа. Но се чувствам готова за всичко! След няколко дни ще участвам в маратона в Ню Йорк и нямам никакви проблеми с кондицията."

Возняцки щеше да се класира за полуфиналите в Сингапур, ако Шарапова се беше справила с Квитова в следващия мач от групата. Само че чехкинята размаза световната №2 с 6-3 6-2 едва за 75 минути на корта.

Петра Квитова навлезе в мача изключително тромаво и трябваше да спасява три брейкпойнта още в началните мигове, като при последния се пропука. Шарапова поведе с 2-0, но нататък курсът на мача се обърна тотално и чехкинята наниза пет гейма поред. Мария прекъсна поредицата при 5-3 и се нуждаеше от един от марковите ѝ обрати. Квитова обаче се намираше в безпощадно настроение, стигна до два сетпойнта и уверено приключи сета.

И макар Шарапова да беше спечелила двата им мача през сезона и единствения им сблъсък в зала, днес рускинята просто не даваше признаци, че има сили да се бори. Мария изглеждаше изстискана, повече психически отколкото физически, от 3-часовия спектакъл с Возняцки. В него световната №2 положи нечовешки усилия, за да стигне до победата, но 76-те непредизвикани грешки в крайна сметка блокираха пътя ѝ към успеха.

Квитова усети отслабените съпротивителни сили на Шарапова и натисна мощно за аванс от 5-0 във втория сет. Горивото в резервора на Мария стигна само за два гейма, преди да стисне ръката на победителката.

В последните две срещи от бялата група Каролине Возняцки ще се изправи срещу Петра Квитова, а Мария Шарапова ще се бори за оставането си в Шампионата на WTA срещу Агнешка Радванска. Възможните сценарии за класиране са изключително много, като всяка една от четирите тенисистки има шанс както да продължи напред, така и да отпадне още в груповата фаза.