Замбия шокира Гана и е на финал срещу Кот д`Ивоар

Голът на замбиеца Маюка в 78-ата минута изхвърли "черните звезди" от Гана Снимка: Goal.com
Голът на замбиеца Маюка в 78-ата минута изхвърли "черните звезди" от Гана
Кот д'Ивоар очаквано стигна до финала Снимка: Panoramix
Кот д'Ивоар очаквано стигна до финала

Замбия изхвърли суперфаворита на Купата на Африка Гана, побеждавайки го снощи с 1:0.

В другия полуфинал, игран вчера, другият фаворит Кот д'Ивоар успя да се наложи над отбора на Мали също с 1:0.

Младият състав на Замбия, воден от французина Ерве Ренар, не се уплаши от класата на "черните звезди", в чието състав блестят Асамоа Гиан и братята Аю.

Победния гол в мача отбеляза резервата Емануел Маюка в 78-ата минута, а 5 по-късно плеймейкърът на Гана Дерек Боатенг получи втори жълт картон и остави отбора си с човек по-малко.

Така "черните звезди", които играха четвъртфинал на Мондиал 2010 и в чийто състав са и голяма част от световните шампиони за младежи от 2009, разочароваха за втори пореден път в Купата на африканските нации, след като в предишното издание преди две години загубиха на финала от Египет.

Воденият от капитана Дидие Дрогба Кот д'Ивоар успя да преодолее Мали с попадение на нападателя на Арсенал Жервиньо в 45-ата минута. За Мали в игра се появи в 73-ата мин. бившият голмайстор на българската "А" група Гара Дембеле.

До момента "слоновете" имат една континентална титла (1992) и едно второ място (2006). Техният съперник в неделя Замбия два пъти е участвал на финал - през 1974 и 1994 г.