Пиронкова отпадна в Москва след загуба от румънка

Цвети пропусна отличен шанс срещу румънката Бегу Снимка: Getty Images
Цвети пропусна отличен шанс срещу румънката Бегу

Ирина-Камелия Бегу отстрани втората поставена Екатерина Макарова с 6-4 6-4 във втория кръг, което беше предупреждение към Цветана Пиронкова, че няма да се даде лесно на първата ни ракета, особено след като залогът бе полуфинално място на турнира "Kremlin Cup" в Москва.

Цвети стартира отлично срещу заемащата №61 в световната ранглиста румънка, но не успя да се възползва от безапелационно спечеления първи сет и напусна надпреварата след загуба с 6-1 3-6 2-6.

Пиронкова започна добре и наложи превъзходство в началото. С два пробива на сметката на българката преднината ѝ стана 4-0. И въпреки че допусна единият пробив да бъде върнат, още в следващия гейм Пиронкова отново взе подаването на Бегу в маратонски гейм, продължил над 10 минути, в който реализира скрития си сетбол от петия опит. При 5-1 българката сервираше за победата в първия сет и даде само една точка на съперничката си.

Цвети не успя да продължи инерцията си и втората част започна далеч по-трудно. Бегу проби за 2-0, но последва моментален рибрейк. Ситуацията се повтори в шестия и седмия гейм - пробив за румънката и незабавното му връщане. Бегу обаче проби още веднъж за 5-3 и сервираше за изравняване на резултата, когато Цветана пропусна отличен шанс, пропилявайки три поредни възможности за нов рибрейк и резултатът в сетовете бе изравнен.

Решителната част започна без пробиви до 3-2, когато Бегу спечели подаването на Пиронкова, която започна да греши все по-често, а румънката умишлено търсеше форхенда ѝ. Пробивът бе затвърден и Ирина-Камелия поведе с 4-2, като не даде повече гейм на разколебаната Пиронкова, затваряйки мача за 2 часа и 8 минути. В спор за място на финала Ирина-Камелия Бегу ще се изправи срещу победителката от мача между четвъртата и петата поставени в основната схема съответно Луцие Шафаржова и Светлана Кузнецова.

Все пак с достигането си до четвъртфиналите пловдивчанката си осигури $18,460 от наградния фонд и 100 точки за световната ранглиста, с които към момента се изкачва до №40, но за да се завърне отново в Топ 40 ще трябва Мона Бартел да не спечели турнира в Люксембург, а Ирина-Камелия Бегу да отпадне на полуфиналите в Москва.

Цветана Пиронкова ще приключи сезон 2014 с участие на Турнира на шампионките, който ще се проведе от 28 октомври до 6 ноември в столичната зала "Армеец Арена". Освен пловдивчанката, в София ще видим още Екатерина Макарова, Флавия Пенета, Доминика Цибулкова, Андреа Петкович, Ализе Корне и Карла Суарес Наваро, а до края на седмицата ще научим и името на последната осма участничка.