Байерн измъкна Суперкупата в трилър

Нойер гледа тъжно след гола на Азар, но след това се усмихна.

Байерн (Мюнхен) спечели Суперкупата на Европа след успех над Челси в луд мач в Прага. Баварците взеха трофея след изпълнение на дузпи.

Редовните 90 минути завършиха при резултат 1:1. Двата тима си размениха по един гол и в продълженията. При дузпите обаче Байерн триумфира с 5:4, като пропуска за лондончани направи Лукаку, който беше последният изпълнител за своя тим.

Челси игра с човек по-малко от 85-ата минута, след като Рамирес получи втори жълт картон.

Първото попадение в мача отбеляза Фернандо Торес в 8-ата минута. Испанският национал беше оставен непокрит в наказателното поле на Нойер, получи подаване от фланга от Андре Шюрле, стреля без подготовка и прати топката в мрежата.

Двата тима се оттеглиха при този резултат на почивката. Байерн имаше териториално превъзходство през първите 45 минути, но така и не успя да го материализира.

Това обаче се случи още във втората минута след подновяването на играта. Франк Рибери овладя топката пред наказателното поле, напредна и с мощен удар направи резултата 1:1.

В 77-ата минута Челси удари греда. След изпълнение на ъглов удар от Франк Лампард, топката попадна в Давид Луис, който я прати към вратата, но рамката й спаси Байерн от второ попадение.

В последните пет минути на мача Челси остана с човек по-малко, след като Рамирес получи втори жълт картон. Това поставя лондончани в незавидна ситуация в продълженията, до които двата тима стигнаха, след като завършиха 1:1 в редовното време.

Опасенията за съдбата на лондончани обаче не оправдаха. Още в третата минута на първото продължение Азар изведе Челси напред в резултата, след като излъга двама бранители на Байерн, напредна и стреля от близка дистанция право в мрежата зад Нойер.

С две невероятни намеси в рамките на минута в началото на второто продължение стражът на Челси Петер Чех спаси последователно удари от близко разстояние. Чех имаше още няколко героични намеси, но беше безпомощен в последната минута на второто продължение, когато беше прострелян отблизо от оставения непокрит в наказателното поле Хави Мартинес.

При дузпите футболистите на Байерн бяха безгрешни, докато Ромелу Лукаку направи пропуск за Челси и короняса баварците като новия носител на Суперкупата на Европа.

Така за първи път германски отбор спечели трофея при единственото издание на двубоя извън Монако в историята.