"Витоша 100" - състезанието, в което губещи няма | sportcafe.bg

"Витоша 100" - състезанието, в което губещи няма

25.06.2018, 14:43 (обновена 25.06.2018, 23:27)
Витоша 100

Щом си застанал на стартовата редица и си показал смелост да премериш сили в едно такова изпитание, ти вече си победител.

35-ото издание на Обиколката на Витоша събра на едно място 1708 велосипедисти и 850 бегачи. Станахме свидетели на рекордни бягания и впечатляващи разлики, а, за щастие на участниците, и времето бе благосклонно към тях.

„Витоша 100“ е едно от тези състезания, в които губещи просто няма. Щом си застанал на стартовата редица и си показал смелост да премериш сили в едно такова изпитание, ти вече си победител.

Пръв при мъжете завърши Александър Алексиев, който поведе колоната в хладната юнска утрин. Два часа след старта заваля и това направи трасето още по-тежко. При жените Ивета Алексиева наложи непосилно за останалите темпо още в началото и по средата на разстоянието вече имаше комфортна преднина от над 5 минути пред втората Ася Борисова.

Нови два силни рекорда бяха записани в Обиколката на Витоша и при бегачите. Шампионите Александър Спасов и Мария Николова подобриха върховите постижения от миналата година с впечатляващи разлики.

Близо 850 участници застанаха на старт в полунощ срещу неделя и времето бе благосклонно към тях. Още в първите километри напред се откъсна Александър Спасов, който увеличаваше непрекъснато преднината си по трасето. На финала си осигури победата с време 8.12:06 ч., което е рекорд – с над половин час по-добър от постижението на миналогодишния шампион Андрей Гридин.

При жените Мария Николова защити титлата си от миналата година и спечели за четвърти път при осмия си пореден старт в Обиколката.

„Трасето не бе така кално, както миналата година, когато през нощта ни застигна силна буря. Щастлива съм, че бягах по-бързо от предишното си участие,“ заяви шампионката Мария Николова, която подобри с близо 12 минути миналогодишния си рекорд на състезанието.

Това лято сред участниците в 35-ото издание на Обиколката има представители на 24 държави, като чужденците са над 50. Общо над 2668 са участниците във всички изпитания. Още миналата година трасето бе леко удължено с няколко километра, за да може да се доближи максимално до 100-те. Отново по маршрута бяха изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта.

И тази година Обиколката на Витоша е част от инициатива София2018 – Европейска столица на спорта и едно от най-важните събития в календара на инициативата. Проектът има за цел да популяризира активния начин на живот, добрите практики, програми и събития с акцент върху масовия спорт, спортът близо до дома и върху значението на физическата активност като приоритет в живота на хората от различни общности, възрасти и социални слоеве.

Oще: 2018  александър алексиев  александър спасов  бегачи  витоша 100  ивета алексиева  колоездачи  мария ноколова