Чудо! Предричат ни цели 3 медала в Рио

Експертите предвиждат сребърен медал за златните ни момичета

България ще спечели цели три медала от олимпиадата в Рио де Жанейро догодина. Оптимистичната прогноза е на авторитетната агенция за спортна статистика Infostrada.

Предвижданията се актуализират всеки месец. Те се основават на изцяло математически критерии - взимат се предвид резултатите от всички значими първенства, както и историческите тенденции.

Според експертите на Infostrada ще се радваме на първа олимпийска титла от Пекин 2008, когато Румяна Нейкова триумфира в гребането. Лошата новина обаче е, че златният медал е зачислен към щангиста Иван Марков в категория до 85 килограма. Той бе сред хванатите с допинг родни състезатели по вдигане на тежести и наказанието му изтича след края на летните игри.

Тъй като това е второ провинение на Марков, той трябваше да бъде санкциониран до живот. От родната федерация успяха да докажат, че отборът несъзнателно е ползвал замърсени добавки. Асен Мурадов и Ферди Назиф (кат. 56 кг), Владимир Урумов и Стоян Енев (62), Диян Минчев (69), Надежда Мей (48) и Мая Иванова (53) бяха лишени от права за 9 месеца. Марков, Ивайло Филев (62), Демир Демирев (77) и Милка Манева (63) са аут за 18 месеца и ще участват в турнири след 18 септември 2016 г.

Според виртуалното класиране златните ни момичета от ансамбъла по художествена гимнастика ще се приберат със сребро, а европейският шампион по бокс Даниел Асенов - с бронз. Важна подробност е, че Асенов все още няма квота за игрите. Той отпадна в първия кръг на световното в Доха и му предстои битка на квалификационните турнири, един от които ще се проведе в България.

Ако изчисленията са верни, България ще заеме 48-мо място в подреждането по нации - непосредствено след Китайско Тайпе и пред Армения. За сравнение - на миналата олимпиада в Лондон завършихме 63-и с бронз на Станка Златева и сребро на Тервел Пулев.

Най-много отличия се очакват да вземат представителите на САЩ - общо 95, от които 40 златни. Следват Китай (84; 34) и Русия (70; 26). Домакините от Бразилия са под №11 в класирането с 21 медала и 9 титли.