Фруум докосва великите: 5 неща, с които ще запомним Турд дьо Франс 2017

Крис се обърна към критиците си с думите: „Съжалявам, че не можете да мечтаете за големи неща." Снимка: Getty
 1. Емблематичният френски колоездач Томас Воклер сложи край на кариерата си в последния етап до Шанз-Елизе  След 17 години в колоната, 4 етапни победи, едно 4-то място през 2011 г. в Тура и една спечелена фланелка на червени точки, 38-годишния Воклер приключва кариерата си като любимец на френската публика.  След края на последния етап той беше поканен от организаторите на подиума и за последен път обра овациите на публиката. Снимка: Getty

1. Емблематичният френски колоездач Томас Воклер сложи край на кариерата си в последния етап до Шанз-Елизе

След 17 години в колоната, 4 етапни победи, едно 4-то място през 2011 г. в Тура и една спечелена фланелка на червени точки, 38-годишния Воклер приключва кариерата си като любимец на френската публика. След края на последния етап той беше поканен от организаторите на подиума и за последен път обра овациите на публиката.

2. Дисквалификацията на Саган  Световния шампион и една от най-големите звезди на колоезденето Петър Саган беше дисквалифициран от Тура след инцидент в 4-тия етап. В края на етапа той тласна с лакът Марк Кавендиш към бариерите, а след като специално жури прегледа инцидента, обяви, че участието на словака в състезанието приключва, а с него и серията му от 5 поредни зелени трика. Саган ще трябва да изкача поне още една година, за да успее да изравни рекорда на Ерик Забел от 6 победи в класирането за спринтьори. Снимка: Getty

2. Дисквалификацията на Саган

3. Само на 1 секунда   Разликата между 3-тия в генералното класиране Ромен Барде и 4-тия Микел Ланда е само 1 секунда, което е най-малката разликата, която лишава колоездач от почетната стълбичка. Въпреки че Ромен Барде започна предпоследния етап по часовник с преднина от 1 минута и 13 секунди пред Ланда, успя да запази само 1 секунда от този аванс, която все пак се оказа достатъчна, за да се качи на подиума в Париж. Снимка: Getty

3. Само на 1 секунда

4. Три от четирите фланелки са спечелени от колоездачи от англоговорящи страни Носителят на жълтото трико Кристофър Фруум, както и носителят на бялото Саймън Йейтс са от Великобритания, докато със зеленото трико Майкъл Матюс е представител на Австралия. Снимка: Getty

4. Три от четирите фланелки са спечелени от колоездачи от англоговорящи страни

Носителят на жълтото трико Кристофър Фруум, както и носителят на бялото Саймън Йейтс са от Великобритания, докато със зеленото трико Майкъл Матюс е представител на Австралия.

5. Предложение за брак

На любопитна случка от последния етап станаха свидетели зрителите, след като състезателят на AG2R Сирил Гутие предложи брак на приятелката си, написвайки „Каролин, ще се омъжиш ли за мен? Обичам те“ на картата си с маршрута на етапа. Преминаващият наблизо Пиер Ролан от отбора на Cannondale-Drapac я посъветва да каже „Да“.

Кристофър Фруум спечели третата си поредна и общо четвърта титла в колоездачната обиколка на Франция, завършвайки с 54 секунди пред колумбиеца Ригоберто Уран.

С успеха той се доближи само на една победа от великите Еди Меркс, Мигел Индурайн, Бернар Ино и Жак Анкетил, които имат по 5 титли.

„За мен е чест да бъда споменаван до тези имена, които са формирали толкова важна част от историята на спорта. Никога няма да забравя какво означава да носиш жълтата фланелка и каква привилегия е да си победител в Тур дьо Франс", бяха думите на Кристофър от почетната стълбичка.

Колоездачът се обърна и към критиците си с думите: „Съжалявам, че не можете да мечтаете за големи неща."

Битката на Крис бе повече от жестока и той за първи път триумфира с аванс под 1 минута пред втория в класирането, като отдаде заслуженото и на конкурентите си след края на надпреварата.

Фруум не спечели нито един етап, а след края призна, че това му е била най-трудно извоюваната победа.

Шампионът си заслужи правото да е най-споменаваното име в медиите, поне когато става дума за колоездене, но тазгодишната Обиколка на Франция ни предложи и много други незабравими мигове.

На някои със сигурност сте обърнали внимание, докато други може и да сте пропуснали.

В галерията може да видите 5 любопитни момента от Тур дьо Франс 2017.