Баскетболистите на Испания отново покориха Европа

Баскетболистите на Испания спечелиха за втори пореден път европейската титла Снимка: Getty images
Баскетболистите на Испания спечелиха за втори пореден път европейската титла

Отборът на Испания защити титлата си от европейското първенство по баскетбол като спечели и шампионата в Литва. На финала в Каунас тази вечер „ла фурия роха" би с 98:85 Франция.

Най-резултатен за Испания беше Хуан Карлос Наваро с 27 точки, Хосе Калдерон и Пау Гасол добавиха по 17 точки, като последния се отличи и с 10 борби, а Руди Фернандес и Марк Гасол завършиха съответно с по 14 и 11 точки.

Тони Паркър пък бе най-резултатен за "петлите" и приключи с 26 точки, Йоаким Ноа добави 11 точки и 8 борби, а Борис Диау и Николас Батум се отличиха съответно с по 12 и 10 точки.

Французите поведоха само на два пъти в двубоя - в началото, започвайки с 4:0 и в средата на първата четвърт при 10:8. В останалото време от срещата Испания изцяло контролираше събитията на терена и водеше в резултата. Най-малката разлика между двата тима след като Испания поведе бе три точки - в средата на втората четвърт при 29:26. Най-голямата пък бе в началото на четвъртата част - 84:68 в полза на „ла фурия роха".

Бронзовите медали от първенството в Литва спечели тимът на Русия. Баскетболистите на Дейвид Блат се наложиха със 72:68 над изненадата на шампионата Македония.

За най-полезен състезател на турнира бе обявен капитанът на Испания Хуан Карлос Наваро. В идеалния тим на първенството пък влязоха Тони Паркър от Франция, Бо Маккейлъб от Македония, Хуан Карлос Наваро от Испания, Андрей Кириленко от Русия и Пау Гасол от Испания.