Елица Янкова донесе първия медал за България в Рио

След изключително оспорвана борба Янкова аслужи изстрадания първи медал за България на Олимпиадата

Елица Янкова донесе първия медал за България на Олимпиадата в Рио - бронз в свободната борба. Тя завоюва отличието в оспорвана битка с аржентинката Патрисия Алехандра Бермудес.

21-годишната варненка надделя със 7:6 в последния си мач, а преди това вече беше записала три победи и само една загуба.

Първата точка срещу аржентинката дойде две минути след началото и тя беше присъдена заради пасивност на Бермудес. Секунди преди края на първата част Янкова хвана съперничката си за крака и направи успешна атака за 3:0. Тя продължи да атакува, направи още две точки и се виждаше победителка, но в атаката преди гонга аржентинката преобърна Янкова и я затисна, като можеше да я тушира, но сирената я спаси. Така при 5:2 в полза на Янкова всичко трябваше да се реши във втората част.

40 секунди след подновяването на сблъсъка Елица направи нова успешна атака и поведе със 7:2. След това обаче Бермудес успя да я прехвърли и намали изоставането си на 6:7.

Последваха две изключително дълги минути, в които Янкова се защитаваше много добре. В последните секунди аржентинката беше близо до точката, която щеше да й донесе бронз, но Елица Янкова успя да се защити и да спечели изстрадан първи медал за България.

"Нямаше какво да губя. Знаех, че мога, тренирала съм го. Посвещавам медала на целия отбор, на мен, на треньорите, на абсолютно всички", каза българката малко след победата.