Втори сребърен медал за волейбола през годината

Младежкият национален отбор по волейбол спечели сребро на европейското първенство в Беларус Снимка: cev.lu

Волейболът прибра второ отличие през 2010 г. След сребърния медал на женският национален отбор във второто издание на Евролигата, тази вечер на почетната стълбичка официално стигнаха и младежите. На европейското първенство в Беларус тимът на Николай Желязков също взе сребро. Българите отстъпиха във финала на Русия след 1:3.

Най-резултатен от българския отбор бе Николай Пенчев, който заби 16 точки. Той имаше и 80 процента посрещане. 11 точки направи Венцислав Рагин. Разликата между двата отбора бе в блокадите - 5 за България срещу цели 16 на Русия.

Това е първи финал на европейско първенство за младежката ни волейболна формация от 1986 г. Преди 24 години в Пазарджик България триумфира с евротитлата. Последният медал от континетален шампион за младежи е през 1988 г. когато тимът ни стига до бронз.

Преди финалите на жените в Евролигата и на младежите в Беларус пък наш представител в колективен спорт не бе стигал до спор за титла нито на европейско, нито на световно първенство от 1993 г.

Преди 17 години България успява да се класира на финала на световното първенство по хандбал за девойки до 19 години, което е във Велико Търново и Габрово, но губи на финала от Русия. След това обаче страната ни не може да класира нито един отбор, в който и да е колективен спорт.

Две години по-рано пък е последният финал на наш волейболен отбор. В Кайро младежкият национален отбор излиза в пряк сблъсък за титлата на световното първенство и успява да го спечели. В последните години мъжкият ни национален отбор се спъва крачка преди финала. Първи на лощия късмет сложиха край жените с мача си срещу Сърбия от Евролигата през юли.