Рафа Надал е най-добрият спортист в Европа за 2010

Рафаел Надал е най-добрият спортист на Европа за 2010 г. Снимка: getty images/guliver photos
Рафаел Надал е най-добрият спортист на Европа за 2010 г.

Лидерът в световната тенис ранглиста Рафаел Надал е най-добрият спортист в Европа за 2010 г. В подреждането той изпревари най-младият световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел и хърватската лекоатлетка Бланка Влашич.

Надал печели отличието за втори път в кариерата си. Първият път когато бе обявен за №1 бе през 2008 г. когато Рафа спечели втория и третия турнир от Големия шлем - „Ролан Гарос" и „Уимбълдън", а на останалите два - Откритото първенство на Австралия и Откритото първенство на САЩ игра полуфинал.

В топ 10 място намериха и двама футболисти, и двамата представители на световния шампион Испания - Андрес Иниеста и Шави Ернандес, които заеха пето и шесто място.

В последните няколко години за Спортист на Европа почти винаги се избира тенисист, като основна заслуга за това има Роджър Федерер, който е получавал този приз цели пет пъти в последните осем години.

През този уикенд Рафаел Надал бе избран за Спортист на десетилетието в Испания. В онлайн гласуване, в което участваха близо 50 хиляди души, половината са дали своя глас за Рафа. Втори остана По Гасол (7 хиляди гласа), а трети Фернандо Алонсо (6 хиляди). На четвърто и пето място останаха футболистите Икер Касияс и Шави Ернандес.