Провал за Григор и Цвети още на старта в Австралия

Провал за Григор и Цвети още на старта в Австралия Снимка: Getty images

Най-добрите български тенисити Григор Димитров и Цветана Пиронкова отпаднаха още в първия кръг на турнира от Големия шлем "Аustralian Open". Димитров отстъпи на Жулиен Бенето, а Пиронкова бе надиграта от Ромина Опранди.

Първата ракета на България при мъжете загуби с 4:6, 2:6, 4:6 от поставения под номер 32 французин Бенето и се прости с надеждите си за по-добро представяне. Гришо не можа да окаже сериозна съпротива на по-опитния си съперник, който се класира за втория кръг на надпреварата. Това бе трети мач между тези тенисисти и първа загуба за българина.

Началото на мача не предвещаваше подобно развитие на нещата. Срещата започна перфектно за Димитров, който спечели първите три гейма, като веднъж проби и подаването на своя съперник. След това обаче Бенето взе нещата в свои ръце и записа пет поредни гейма в своя полза. Французинът на два пъти проби сервиса на Гришо за 2:3 и след това за 4:3 в своя полза. Българинът успя да вземе своето подаване и да доведе нещата до 4:5, но след това Бенето отново бе безпощаден на свой сервис и затвори първия сет с 6:4 гейма в своя полза.

Вторият сет стартира равностойно, като двамата играчи спечелиха лесно първите си подавания. Последва обаче нов пробив на Бенето за 2:1, а след това французинът взе и своето подаване за 3:1. Димитров успя да върне един гейм за 3:2, но след това загуби следващите три гейма, както и сета с 2:6.

В третия сет интригата като че ли бе най-сериозна. Двамата играчи печелеха своите подавания, за да доведат нещата до 3:3. След това обаче отново последва пробив на Бенето и нов спечелен гейм при собственото му подаване за 5:3 в негова полза. Григор успя да вземе своето подаване, за да докара нещата до 4:5, а след това се бори докрай при подаването на съперника и стигна до равенство 40:40, но Бенето в крайна сметка успя да затвори сета и мача в своя полза с 6:4.

Така Григор Димитров приключи участието си в турнира на сингъл, докато Бенето се класира за втория кръг, където ще срещне Едуард Роже-Васлен или Рубен Бемелманс.

Пиронкова пък изигра тежък мач срещу швейцарката Ромина Опранди, но загуби с 6:4, 5:7, 2:6. Така Цвети приключи участието си в турнира на сингъл. Срещата продължи 1 час и 52 минути и бе изпълнен с обрати, като двете тенисистки направиха общо 11 пробива в мача.

В началото съперничките спечелиха своите първи подавания, след което започна истинската надпревара по пробиви. Двете тенисистки си размениха по 2 пробива, за да докарат нещата до 3:3. След това Цвети взе своето подаване за 4:3 и направи третия си пробив в този сет за 5:3. После тя имаше възможност да затвори сета при своето подаване, но допусна нов пробив за 5:4, но с четвъртия си пробив в мача успя все пак да затвори сета с 6:4 гейма в своя полза.

Вторият сет започна трудно за Пиронкова, която на три пъти трябваше да спасява точки за пробив, но все пак успя да спечели подаването си. След това двете тенисистки си размениха три бързи гейма до 2:2, но в следващия гейм Цвети отново доста се поизмъчи и отново спаси точка за пробив, преди да доведе нещата до 3:2 в своя полза. Опранди обаче бързо изравни, а след това успя и да пробие подаването на българката за 4:3. и Тук отново започнаха пробив след пробив, като никоя от двете тенисистки не успя да спечели своето подаване докато резултата не стана 6:5 в полза на Опранди. Тогава Пиронкова изпусна точка за пробив и в крайна сметка швейцарката затвори втория сет при 7:5 гейма в своя полза.

И в третия сет играта на Пиронкова не вървеше особено, като още в първия гейм при свой сервис тя трябваше да спасява точка за пробив, но все пак успя да го спечели. След това мачът вървеше гейм за гейм до 2:2, но тогава Опранди направи пробив за 3:2 и до края на мача бе пълен господар на корта, като взе оставащите 3 гейма на нула и затвори сета и мача с 6:2 в своя полза.