Десетте най-велики победи на ЦСКА над Левски

Португалецът Брито лъска обувката на южноафриканеца Мукаси след първия му гол за победата с 3:0 през 2002 г. Снимка: trud.bg
Героят от мача на 9 септември 1948 г. Нако Чакмаков е понесен на ръце от радостната тълпа Снимка: Личен архив на Нако Чакмаков
В края на 90-те години двата отбора бяха спонсорирани от "ВИС-2" и "Мултигруп"...
Агитката на ЦСКА си отмъщава за загубата в дербито през 2001 г., потрошавайки ст. "Георги Аспарухов" Снимка: trud.bg
Стойчо Младенов е побеждавал Левски и като треньор, и като футболист Снимка: Мария Нинова, Труд
Стойчо Младенов е побеждавал Левски и като треньор, и като футболист

9 септември 1948 г.

На датата на тогавашния национален празник обединението Септември при ЦДВ побеждава Левски с два гола на Димитър Миланов и един на Нако Чакмаков за 3:1 и според възприетата статистика ЦСКА става шампион на България в годината на основаването си.

23 септември 1953 г.

ЦСКА постига първата си най-голяма победа - 5:0, а десният защитник Кирил Ракаров открива резултата с гол от 40 м. Същата година Левски е шампион, но армейците се чувстват ощетени, тъй като националният отбор играе отделно в първенството, а в него са по-голяма част от играчите на ЦСКА. В неговия край националите се завръщат и тази победа е своеобразен реванш за тях и доказателство кой е по-добрият отбор в момента.

14 април 1957 г.

19-годишният вратар на Левски Йордан Жежов играе дебютния си и единствен мач за Левски в първенство и получава 4 гола. (По-късно той ще направи кариера в Славия, а след това и като един от най-известните български футболни съдии).

Крум Янев открива резултата, д-р Стефан Божков добавя втори гол от дузпа, а в последната минута на първото полувреме Кирил Ракаров отново бележи „от Халите", както е модерно да се казва по онова време. Иван Колев оформя крайното 4:0 за ЦСКА в 87-ата мин.

8 септември 1965 г.

Финал за Купата на съветската армия, в който „червените" правят златен дубъл. При 1:0 за ЦСКА Никола Цанев навързва цялата защита на „Левски", след което се връща и отново ги финтира, преди да вкара гол. През второто полувреме Левски изравнява, но пет минути преди края е отсъдена дузпа за ЦСКА и юношата на Левски Янко Кирилов я реализира за 3:2. (Три години по-късно Кирилов ще вкара два гола за Левски при победата на "сините" със 7:2).

24 март 1973 г.

Точно след като Левски са изравнили резултата, ЦСКА побеждава с 2:1 с гол на Петър Жеков в 90-ата минута с удар от 30 метра. Голът е решаващ, въпреки че това е в първите кръгове от пролетния сезон. С тази победа ЦСКА увеличава преднината си пред Левски на 5 точки (при 2 точки за победа) и на практика си гарантира шампионската титла.

19 юни 1985 г.

На финала за Купата на България ЦСКА побеждава с 2:1. Георги Славков открива резултата, след като си повежда топката с ръка, което нажежава страстите. В 78-ата мин. се стига до масово сбиване между играчите и мачът влиза в историята като най-скандалният. По решение на ЦК на БКП двата отбора са разформировани, редица играчи са наказани, а клубовете са преименувани на Витоша и Средец.

22 декември 1985 г.

19-годишният Любослав Пенев прави дебют с червената фланелка не къде да е, а на стадион „Герена" и още в шестата минута вкарва гол. Стойчо Младенов добавя още два за крайния резултат 3:1 и мачът влиза във фолклора на агитката на ЦСКА.

11 май 1988 г.

ЦСКА печели Купата на България след победа над Левски с 4:1 навръх 40-годишнината на клуба. Петър Витанов-Патрика отбелязва два невероятни гола във вратата на Борислав Михайлов с бомбени шутове от далечна дистанция.

1 октомври 1989 г.

ЦСКА отново побеждава с 5:0, изравнявайки собствения си рекорд, а Христо Стоичков бележи 4 гола. На следващия мач на ЦСКА Ицо излиза с номер 4 на фланелката и завинаги става най-омразният футболист на феновете на Левски.

26 октомври 2002 г.

На стадион „Българска армия" „червените", водени от Стойчо Младенов, категорично побеждават с 3:0, а два от головете са дело на южноафриканеца Макдоналд Мукаси. До ден днешен той е единственият чужденец с два гола в дербито.